Jak otworzyć własny biznes warsztat samochodowy

Jak otworzyć własny biznes warsztat samochodowy

Jak otworzyć własny biznes warsztat samochodowy: prowadzenie warsztatu samochodowego może być bardzo dochodowym interesem. Wiele osób, które prowadzą takie warsztaty, potwierdza to. Nie jest to oczywiście łatwe zajęcie, ponieważ sama mechanika pojazdowa, jest dość trudna, a na dodatek musimy jeszcze zgrać nasze umiejętności jako mechaników samochodowych, z umiejętnością prowadzenia własnego biznesu, planowaniem pracy naszej własnej firmie oraz zarządzaniem naszymi pracownikami. Najtrudniejsze jednak w tym wszystkim, jest oczywiście rozpoczynanie własnej działalności gospodarczej, polegającej na prowadzeniu warsztatu samochodowego. W jaki sposób to zrobić?

Czy naprawa samochodów jest dla ciebie?

W pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie. Pytanie to brzmi: czy tak właściwie to jesteśmy predysponowani do prowadzenia działalności, akurat w tej branży? Czasem bowiem może tak naprawdę się nam tylko tak wydawać. Nie jest to wbrew pozorom temat błahy, ponieważ bardzo dużo działalności gospodarczych (niekoniecznie związanych tylko i wyłącznie z warsztatami samochodowymi jak https://readyauto.pl/, zawiesza swoją działalność po mniej więcej roku, do maksymalnie dwóch lat od czasu jej założenia. Bardzo często wynika to z tego faktu, że po prostu mamy pomysły, że chcemy założyć działalność gospodarczą, ale w rzeczywistości jesteśmy nastawieni tylko i wyłącznie na zysk z tej działalności, a nie faktycznie lubimy robić to, na czym chcemy zarobić. Czasem jest odwrotnie, lubimy robić to, na czym chcemy zarabiać, ale inaczej wygląda zajmowanie się czymś hobbystycznie, a czym innym jest prowadzenie biznesu. Idealnym przykładem tego typu sytuacji może być takie zdanie. To, że uwielbiasz po godzinach grzebać w swoim aucie, nie znaczy, że z takim samym zapałem będziesz naprawiał cudze samochody. Zamień swoją pasję na pracę, jest hasłem chwytliwym, ale bardzo rzadko stosowanym w życiu. Jeżeli jednak faktycznie zajmujemy się naprawianiem samochodów i jest to dla nas pasja, to zdecydowanie mamy większą szansę na odniesienie sukcesu.

Zdobycie funduszy na warsztat samochodowy

Żeby zdobyć fundusze, musimy oczywiście najpierw określić, jak duże one powinny być. Warsztaty samochodowe niestety nie należą do spraw tanich. Co może być najdroższe ? Najdroższe są tak naprawdę trzy rzeczy. Pierwsza to narzędzia, druga to lokalizacja i trzecia to zatrudnienie dodatkowego pracownika. Pracownik ten (mechanik samochodowy) powinien być przez nas zatrudniony, w zasadzie z automatu. Prowadzenie firmy polegającej na naprawie samochodów jednoosobowo wydaje się dobrym pomysłem, ale niestety samodzielne prowadzenie tego typu działalności, jest naprawdę bardzo trudne. Powinniśmy zatrudnić człowieka, który sumiennie wykona, chociaż proste prace, takie jak standardowa wymiana oleju.

Zdobycie klientów

Kolejna sprawa to zdobycie zaufanych klientów. Nie jest to niestety sprawa prosta, ponieważ konkurencja na rynku jest duża, ale musimy też zwrócić uwagę na to, że mimo tego, że konkurencja na rynku jest duża, to bardzo wiele osób, często zmienia mechaników. Wynika to z prostego faktu. Nie zawsze i wszędzie, jesteśmy zadowoleni z usług. Generalnie, jeżeli chcemy zdobyć klientów, to potrzebujemy dwóch rzeczy. Po pierwsze cierpliwości, ponieważ klient, tak czy siak, się znajdzie, a po drugie musimy mieć dobre rozeznanie, co do kwestii cenowych, które na rynku panują. Nie możemy być ani za drodze, ani zbyt tani. Trzecia sprawa to przykładanie się do swojej pracy, czyli porządne naprawianie samochodów. Jeżeli klienci będą zadowoleni, to z pewnością będą też wracać, a co ważniejsze będą nas polecać. Jest to jednak kwestia raczej dość oczywista.

Wskazany ciągły rozwój

Należy też powiedzieć o jednej bardzo ważnej sprawie, która dotyczy mechaniki pojazdowej, która nie do końca związana jest z samym zakładaniem interesu, ale musimy to uwzględnić już wtedy, kiedy ten interes faktycznie chcemy założyć. Chodzi tutaj o ciągły rozwój, w kontekście ciągłego dokształcania się w mechanice pojazdowej oraz dopasowywania się do zmieniającego się rynku. Obecnie wyzwanie to jest zdecydowanie największe. Współcześnie silniki pojazdów robią się coraz bardziej skomplikowane, a dodatkowo rośnie rynek pojazdów o napędzie innym niż spalinowy. Spokojnie możemy założyć, że osoby, które założą warsztaty mechaniki pojazdowej i nie będą brały tego pod uwagę, interes ten prędzej czy później będą musiały zamknąć. Wynika to przede wszystkim z tego, że obecnie przechodzimy swego rodzaju rewolucję na rynku motoryzacyjnym. Nasz warsztat, który obecnie naprawia głównie albo tylko i wyłącznie auta spalinowe (co niektórzy nawet specjalizują się na przykład w naprawie nie tylko i wyłącznie silników diesla albo silników benzynowych), będą musiały prędzej czy później zacząć naprawiać hybrydy lub auta elektryczne. Udział tych aut w naszym rynku będzie coraz większy, więc jeżeli nie będziemy się podejmowali takich napraw (ponieważ nie będziemy umieć tego robić), może się tak zdarzyć, że z czasem będziemy mieć naprawdę problem ze znalezieniem klienta, co doprowadzi do kłopotów finansowych.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl