Okazuje się, że usługi prawnicze są nam dzisiaj potrzebne coraz częściej. Biurokracja sprawia, że profesjonalna porada adwokata nierzadko okazuje się niezbędna. W przypadku rejestracji działalności gospodarczej czy problemów z uregulowaniem zobowiązań podatkowych, w wielu przypadkach nie jesteśmy w stanie poradzić sobie na własną rękę. Wtedy poradą służy kancelaria prawnicza – prawnicy na ratunek przedsiębiorcom.
Coraz częściej szukamy nowej ojczyzny dla naszych podatków
Prosząc o poradę prawną, dość często dotyczy ona założenia działalności gospodarczej. Młodzi, aspirujący przedsiębiorcy mają coraz więcej problemów z pogodzeniem opłacalnej, dobrze prosperującej działalności z systemem podatkowym w Polsce. To przyczynia się do zwiększonej popularności usług prawniczych. Ze względu na obowiązek opłacania składek ubezpieczeniowych w określonej wysokości, bez względu na to, jak nasza firma sobie radzi oraz horrendalnie wysokie podatki, bardzo często decydujemy się na założenie firmy… W raju podatkowym.
Nie jest to oczywiście proste. Chociaż i w Europie istnieją państwa z bardzo przyjaznym, względem polskiego, systemem rozliczeń, restrykcje w naszym kraju są na tyle ostre, że przeważnie potrzebujemy porady profesjonalisty.
Estoński sen
Kancelarie prawnicze oferujące usługi prawnicze otrzymują wiele tego typu spraw. Przedsiębiorca, chcąc odnaleźć się w biurokratycznym świecie drobnych druczków, gwiazdek i ukrytych kosztów, potrzebuje przewodnika. Rejestracja firmy np. W Estonii — kraju bardzo atrakcyjnym, jeśli chodzi o koszty prowadzenia działalności, pod czujnym okiem fiskusa może się nie tylko nie udać, ale narobić nam sporych kłopotów.
Bardzo powszechne jest poszukiwanie porad prawnych online, które coraz łatwiej jest otrzymać. Zdarza się nawet, że z ust prawnika możemy usłyszeć kilka cennych uwag zupełnie za darmo. By jednak zrealizować plan o przeniesieniu działalności gospodarczej poza granice naszego kraju, będziemy naturalnie zmuszeni do podjęcia dłuższej współpracy.
W całej sytuacji można znaleźć plus. Paradoksalnie, rejestracja firmy za granicą może potrwać nawet nieco krócej niż załatwienie papierkowej roboty związanej z analogicznym biznesem w Polsce.
Polecamy :
Połowa pensji w podatkach dochodowym i VAT
Podliczając wszystkie podatki, które musi uregulować polski płatnik, z podatkiem VAT włącznie, okaże się, że w przysłowiowej “daninie” oddajemy urzędowi skarbowemu nawet ponad 50% naszych dochodów. Nie dziwi więc rosnące w zastraszającym tempie zainteresowanie podatkową emigracją, a co za tym idzie — usługami prawniczymi.
Niestety, kancelaria nie zawsze może nam pomóc . Przeniesienie swoich podatków do Estonii, Wielkiej Brytanii czy na Cypr, jest możliwe tylko do pewnego stopnia i dla stosunkowo wąskiej grupy przedsiębiorców. Na nasze nieszczęście, fiskus nie śpi i co roku aktualizuje swoją listę dziur prawnych, umożliwiających nam wymiganie się od opłat, po czym szczelnie łata je za pomocą kolejnych ustaw. Większość z osób pragnących wysłać swoje zobowiązania do przysłowiowych “ciepłych krajów” niestety będzie musiała zostać. Na szczęście, jeśli skorzystanie z usług prawniczych w niczym nam nie pomoże, zapewne na pierwszej wizycie w kancelarii powie nam o tym sam prawnik, po czym, miejmy nadzieję, proponuje atrakcyjną alternatywę.
Coraz więcej spółek z ograniczoną odpowiedzialnością
Tych jest kilka. Jedną z najbardziej popularnych opcji, zajmującą prawdopodobnie pierwsze miejsce na czarnej liście “skarbówki”, jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Wiele osób, rejestrując swoją firmę, nie zdaje sobie sprawy, że w przypadku zwykłej działalności, w razie bankructwa czy zwykłego zadłużenia, zobowiązania będziemy musieli pokryć z majątku prywatnego. Tutaj z pomocą przychodzi wspomniana sp. z. o. o, ponieważ w jej przypadku sprawa wygląda już nieco inaczej. Istnieją możliwości, dzięki którym w razie bankructwa ogłosimy upadłość spółki, co może — choć niestety nie musi, uchronić nas przed tragicznymi konsekwencjami.
Ludzie zajmujący się usługami prawniczymi tłumaczą jednak, że wszystko nie jest takie proste. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji potencjalnego dłużnika. Podobnie jak w przypadku emigracji podatkowej i tutaj istnieje grupa osób, która, albo nie będzie miała możliwości ogłoszenia upadłości, albo — możliwości zarejestrowania działalności tego typu.
Każdy potrzebuje przewodnika
Zanim podejmiemy decyzję o rejestracji swojej działalności gospodarczej, warto wziąć pod uwagę skorzystanie z usługi prawniczej. Już po krótkiej konsultacji sytuacja powinna się wyklarować i bardzo możliwe, że porada prawna nakieruje nas na odpowiednie tory. Chociaż wiele osób postrzega korzystanie z pomocy prawnika w sprawach z pozoru prozaicznych. w których chcielibyśmy poradzić sobie na własną rękę, jako słabość — nie ma się czego wstydzić. Konstrukcja naszego systemu podatkowego jest niekiedy bardzo skomplikowana, pełna pułapek zastawionych na nieuważnego przedsiębiorcę i z pewnością przyda nam się przewodnik świadczący usługi prawnicze.