Czy warto zainwestować w kamerę cofania? Dużo kierowców narzeka na problemy z szacowaniem odległości, w jakiej znajduje się samochód od danej przeszkody. Niektóre osoby rezygnują z parkowania w bardziej zatłoczonych miejscach, ponieważ obawiają się, iż doprowadzą do stłuczki. Uszkodzenie własnego samochodu bywa kosztowane, jednak obtarcie czyjegoś pojazdu może skończyć się awanturą i sporym wydatkiem. Zatem, jeśli należymy do osób, mających problem z oszacowaniem odległości, powinniśmy zastanowić się nad zakupem kamery cofania. Pamiętaj, że nie tylko nowe auta mogą być wyposażone w ten gadżet.
Działanie kamer cofania
Kamery cofania to małe urządzenia, które zwykle są instalowane na tablicach rejestracyjnych. Takowe gadżety, zamontowane w ramie tablicy, wspomagają kierowców podczas wykonywania manewru cofania i parkowania. Urządzenia te eliminują wszelkie martwe punkty, efektownie przedstawiając krajobraz z tyłu auta. Można zakupić kamery cofania, które przesyłają obraz przy użyciu kabla lub bezprzewodowo.
Jaką kamerę cofania wybrać?
Biorąc pod uwagę opinie ekspertów, najlepsze recenzje mają przewodowe kamery cofania, gdyż są one bardziej odporne na awarie i zakłócenia. Dodatkowo ich jakość jest dużo wyższa, niż w przypadku bezprzewodowych modeli. Jeśli zależy nam na wysokim standardzie, powinniśmy szukać urządzeń szerokokątnych, które zagwarantują nam dużą widoczność. Do takowych kamer niezbędny jest ekran. W zależności od producenta, niekiedy znajduje się on w zestawie, a czasami trzeba nabyć go osobno. Bezprzewodowe kamery cofania również mają sporo zalet. Rzeczywiście, ich jakość nie równa się z wyżej wymienionym typem, jednak jeśli cenimy sobie komfort, z pewnością docenimy te modele. Jednym z plusów jest fakt, iż znaczna część takowych gadżetów nie wymaga instalacji ekranu na desce rozdzielczej. Wystarczy podłączyć kamerę Wi-fi do telefonu lub tableta. Dzięki temu możemy zapomnieć o kłopotliwym montażu. Należy jednak pamiętać, że aby w pełni móc korzystać z funkcji, musimy być podłączeni do dobrej sieci. W innym wypadku mogą wystąpić zakłócenia. Bezprzewodowe kamery cofania są cenione głównie przez kierowców większych samochodów jak np. tirów i autobusów. W tych przypadkach często sporym problemem jest poprowadzenie kabli. Zatem, jeśli poruszamy się samochodem osobowym, warto postawić na urządzenia przewodowe, które gwarantują wysoką jakość i niską awaryjność. Jeśli jednak jesteśmy właścicielami dużych aut, postawmy na kamery Wi-fi, pamiętając o zadbaniu o dobre łącze internetowe. Jednak właściciele mniejszych i większych samochodów powinni upewnić się, że wybrane przez nich urządzenia posiadają porządną obudowę, przystosowaną do niskich i wysokich temperatur.
Montaż kamer cofania
Zamontowanie kamery cofania jest łatwe i większości osób nie sprawia żadnych problemów. Zwykle instaluje się ją w ramce tablicy rejestracyjnej. Należy ściągnąć osłonę i uzyskać wejście do wewnętrznej części pokrywy bagażnika. W większości samochodów przewody zasilające z łatwością można przełożyć przez fabryczne otwory, znajdujące się w klapie. Kamerkę należy umieścić na górze ramy. Przewody zasilające muszą być poprowadzone do tylnych świateł, żeby kamera odpowiednio działała, gdy włączamy bieg wsteczny. Przewody należy dobrze zabezpieczyć przed ewentualnym przecięciem. Najlepszym rozwiązaniem jest poprowadzenie ich pod sufitem.
Dlaczego warto zdecydować się na zakup kamery cofania?
Kamery cofania stają się coraz popularniejsze wśród kierowców. Nie jest to zaskakujące, ponieważ posiadają one wiele zalet. Należy pamiętać, że otaczają nas przeszkody, których nie jesteśmy w stanie zobaczyć przez tylną szybę oraz we wstecznych lusterkach. Często kończy się to zarysowaniami, obdarciami i wgnieceniami, których naprawa zdecydowanie przewyższa koszt zakupu kamery cofania. Dobrej jakości gadżety możemy zakupić już od 250 do 500 zł. Pamiętajmy, że jest to jednorazowy wydatek.
Zdecydowałeś się na zakup kamery cofania? Przeczytaj poniższe informacje!
Kamery cofania nie są niezawodne. Dlatego, mimo że z takim urządzeniem czujesz się pewniej, nie zapomnij, że to ty jesteś kierowcą i musisz zadbać o bezpieczeństwo, ponieważ:
- Patrząc na ekran, możesz źle ocenić odległość- może wydawać Ci się, że masz dużo więcej miejsca, niż jest w rzeczywistości. Dlatego najlepiej zerknij w kamerę, ale i w lusterko lub przez tylną szybę.
- Złe warunki atmosferyczne pogorszą widoczność- pamiętaj, że kamery cofania nie zawsze radzą sobie ze zmienną pogodą. Podczas mocnej ulewy, czy wyjątkowego zamglenia obraz będzie dużo niższej jakości. Dlatego nie należy polegać tylko na tym urządzeniu.
- Niektóre kamery przedstawiają zdeformowany krajobraz- w przypadku tańszych urządzeń, często zdarza się, że obraz jest zniekształcony i niewyraźny. Dotyczy to głównie gadżetów o matrycy CMOS. Dlatego, zanim zdecydujemy się na takowego zakupy, warto dowiedzieć się, które urządzenia spełnią nasze wymagania. Dużo ciekawych opinii można przeczytać na forach motoryzacyjnych. Jeśli nie ufamy w pełni recenzją internetowym, warto poradzić się sprzedawcy w sklepie motoryzacyjnym. Dzięki temu dowiemy się o właściwościach konkretnych kamer.
Zakup kamery cofania to świetny pomysł, jednak musimy pamiętać, że będzie to tylko gadżet wspomagający. To my jesteśmy kierowcami i od nas zależy, czy odpowiednio zadbamy o bezpieczeństwo.