Współczesna technologia coraz bardziej się rozwija, dzięki czemu na rynku dostępne są nowoczesne rozwiązania, o których jeszcze kilkanaście lat temu nawet nie marzyliśmy. Wszystko staje się maksymalnie praktyczne, a w wielu przypadkach również wielofunkcyjne. Dotyczy to również hal namiotowych magazynowych, które z biegiem czasu cieszą się coraz większą popularnością. Dlaczego warto zdecydować się na zakup hali namiotowej magazynowej? Przede wszystkim mogą one spełniać wiele funkcji – od garażu, po miejsce do przechowywania większych maszyn i wyprodukowanych towarów. Co więcej, ich koszt również jest bardzo zadowalający i sprawia, że mogą sobie na nie pozwolić nawet niewielkie przedsiębiorstwa.
Czym kierować się podczas zakupu hali namiotowej?
Zapewne każdy, kto prowadzi mniejsze lub większe przedsiębiorstwo, zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest posiadanie bezpiecznej przestrzeni do magazynowania. Oczywiście, najważniejsze jest, aby dostosować warunki przechowywania do rodzaju materiału oraz jego ilości. Istotne jest także rozplanowanie wnętrza magazynu, aby możliwe było sprawne wwożenie i wywożenie towaru oraz bezproblemowe manewry w jej wnętrzu. Wybudowanie stałego budynku, który będzie odpowiadał wymienionym zasadom, jest przedsięwzięciem kosztownym i wymagającym załatwienia szeregu zezwoleń. Istnieje jednak alternatywa, którą stanowi hala namiotowa magazynowa. Rozwiązanie to jest znacznie tańsze a rozbudowa takiego magazynu jest łatwiejsza. Co więcej, namioty magazynowe są trwałe i łatwe w zamontowaniu, co pozwala na zaoszczędzenie nie tylko pieniędzy, ale również czasu.
Zakup hali namiotowej magazynowej jest jednak poważna inwestycja, którą warto wcześniej przemyśleć i poszukać najlepszych rozwiązań. Na co zatem w głównej mierze zwrócić uwagę?
- Rozmiar – jest on uzależniony przede wszystkim od ilości oraz rodzaju towaru, jaki będzie składowany w magazynie. Najlepiej również na tym etapie rozważyć, czy ilość towaru zawsze będzie taka sama. Jeśli planujemy w najbliższych latach rozszerzenie działalności lub wprowadzenie nowych rozwiązań, warto uwzględnić je podczas projektowania. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie w przyszłości nerwów.
- Warunki magazynowania – konieczne jest, aby wziąć pod uwagę rodzaj przedmiotów, które będą przechowywane w hali namiotowej magazynowej. Produkty spożywcze, maszyny, czy pojazdy różnią się warunkami, w jakich powinny być składowane. Powinna zatem być to główna wytyczna podczas tworzenia projektu. Ponadto, także na tym etapie powinniśmy zdecydować, czy będzie to hala tymczasowa i przenoszona często z miejsca na miejsce, czy może coś bardziej stałego. W pierwszym przypadku najlepiej postawić na łatwy montaż i demontaż, z kolei w drugim istotne będzie uwzględnienie fundamentów, solidnego dojazdu oraz doprowadzenia prądu.
- Wymagania formalne – przed zakupem warto zapoznać się z listą dokumentów, jakie należy złożyć w stosownym urzędzie oraz ze szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi wznoszenia takich obiektów.
Hale namiotowe magazynowe otwarte
Otwarte tunele to jeden z najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców rodzajów hal namiotowych. Składuje się w nich wyroby oraz towary, które w pewnym stopniu są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Jest to odpowiednie miejsce dla pojazdów ciężkich, maszyn oraz niektórych surowców. Głównym celem tego typu hal namiotowych magazynowych jest ochrona składowanych przedmiotów przed deszczem, gradem oraz nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Taka ochrona gwarantuje im dłuższą przydatność oraz chroni między innymi przed korozja czy zamoknięciem. Takie konstrukcje składają się wyłącznie z dachu zamocowanego na słupach wspierających – bez ścian bocznych. Najczęściej przechowuje się w nich: drewno, ceramikę, materiały i maszyny budowlane oraz elementy fabryczne.
Zobacz również:
- hale namiotowe cennik świętokrzyskie
- hale namiotowe magazynowe opolskie
- leasing hal namiotowych Zachodniopomorskie
- hale namiotowe przemysłowe kujawsko-pomorskie
Hale namiotowe magazynowe zamknięte
Ten rodzaj obiektu jest całkowicie zamknięty, dzięki czemu swoim wyglądem przypomina najzwyklejszy budynek magazynowy. Najczęściej, ze względów praktycznych, stosuje się tutaj konstrukcję kopułkową. Dzięki temu wszelkie opady (deszcz, śnieg, grad) spływają po kopule aż do gruntu. Takie rozwiązanie pozwala na bieżące obciążenie dachu, a przez to zapobiega jego załamaniu pod ciężarem wody, śniegu lub lodu. Istnieje również możliwość zamontowania specjalnego systemu rynnowego, który będzie odprowadzał wodę poza granice działki, co z kolei pozwoli na ograniczenie powstawania kałuż w pobliżu magazynu. Zamknięta hala namiotowa magazynowa pozwala również na zastosowanie wzmocnienia, jakim niewątpliwie jest betonowy fundament. Ponadto, możemy doprowadzić do niej prąd, a w wielu przypadkach również wodę.
Ciekawym rozwiązaniem są również hale namiotowe półotwarte. Składają się one z dachu oraz od jednej do trzech ścian bocznych. Wewnątrz można składować towar, który potrzebuje całkowitej ochrony przed czynnikami atmosferycznymi. Dzięki ścianom mamy pewność, że do środka nie dostanie się woda, czy śnieg. Tego rodzaju hale namiotowe magazynowe nie są tak szczelne jak te zamknięte, ale z pewnością są w stanie zapewnić solidna ochronę.