Klimatyzacja w mieszkaniu i sklepie – czy powinniśmy na nią stawiać?

W dzisiejszych czasach, kiedy latem jest upalnie gorąco, a zimą ciepło, bardzo rozsądnym wydaje się zainstalowanie instalacji klimatyzacyjnej. Klimatyzacja w mieszkaniu i sklepie – czy powinniśmy na nią stawiać? Już od dawna jest stosowana na co dzień w krajach, w których upały doskwierają najbardziej – i ludzie nie mogliby bez niej żyć. Podobna sytuacja powoli zaczyna mieć miejsce również w Polsce. Czy jest to dobre zjawisko i czy tak naprawdę tego typu instalacje powinny istnieć w mieszkaniu? Czy krążące po sieci i wśród ludzi przekonanie, że klimatyzacja w mieszkaniu i sklepie tak naprawdę szkodzi zdrowiu człowieka? O tych i o wielu innych rzeczach powiązanych właśnie z tym zamierzamy opowiedzieć w naszym artykule.

Plusy korzystania z klimatyzacji

Jednym z największych plusów zdecydowania się na coś takiego, jak klimatyzacja w mieszkaniu i sklepie jest zwiększenie komfortu życia i pracy. Jeżeli mamy do czynienia z ogromnymi upałami, a nasze ciało non stop się poci, spada nasza efektywność w pracy, ale też chęć do wykonywania jakichkolwiek czynności poza nią. W pomieszczeniach objętych klimatyzacją śpi nam się lepiej, dokładnie tak, jak w dni z optymalną temperaturą na zewnątrz. Warto wspomnieć, że instalację klimatyzacyjną możemy zamontować samodzielnie. Nie wymaga to żadnej specjalistycznej wiedzy, ani też przerabiania już istniejącej instalacji wentylacyjnej czy grzewczej. Samą w sobie klimatyzację możemy z kolei dopasowywać do swoich potrzeb, nie tylko dostosowując temperaturę do własnych potrzeb, ale też wybierając, które pomieszczenie w danym momencie chcemy chłodzić. Nie ma więc konieczności chłodzenia całego domu 24 godziny na dobę – dzięki temu można zminimalizować koszty wynikające z działania klimatyzacji. Bardzo dużą zaletą współczesnych klimatyzatorów jest zaopatrywanie ich w filtry służące do oczyszczania powietrza. Dzięki nim powietrze zostaje nie tylko schłodzone, ale i poprawione jakościowo. Ma to olbrzymi wpływ na nasze zdrowie, zwłaszcza jeśli mieszkamy w bardzo uprzemysłowionym mieście.

Minusy płynące z instalacji klimatyzacyjnych

Jedną z największych wad towarzyszącym korzystaniu z instalacji klimatyzacyjnym jest hałas, jaki wydaje klimatyzator w czasie swojej pracy, bardzo zależny od ilości pomieszczeń, jaką musi ochłodzić. Urządzenie wydaje dźwięk przez cały okres swojej pracy i choć niektórym to nie przeszkadza, wiele osób uzna go za bardzo irytujący i przeszkadzający w codziennych działaniach. Klimatyzacja w mieszkaniu i sklepie to również wyższe rachunki za prąd – pamiętajmy, że żeby urządzenie działało efektywnie, musi pracować cały czas, bez żadnej przerwy. W związku z tym prąd pobiera non stop – a największą jego ilość przy najwyższym trybie działania. Ludzie, którzy twierdzą, że klimatyzacja wywołuje problemy reumatyczne mają trochę racji – ze względu na zimne przeciągi tworzone przez klimatyzatory, jest to jak najbardziej możliwe, ale tylko wtedy, gdy poziom temperatury zostanie nieprawidłowo ustawiony. Przy korzystaniu z klimatyzacji musimy się liczyć z koniecznością jej regularnego sprawdzania i oczyszczania – jeżeli nie będziemy tego robić, narażać się będziemy na wszelkiego rodzaju dolegliwości pokroju kataru, kaszlu, zawrotów głowy. W najgorszych przypadkach doprowadzimy do rozwoju alergii.

Odpowiednie ustawienie kluczem do dobrze funkcjonującego systemu

Rzeczą podstawową w funkcjonowaniu systemu klimatyzacyjnego jest odpowiednie ustawienie go. Klimatyzacja w mieszkaniu i sklepie będzie sprawdzać się wyłącznie wtedy, jeśli odpowiednio ją wyregulujemy, w szczególności pod kątem własnej osoby. Najważniejszym faktem jest tutaj to, że temperatura powietrza już po ochłodzeniu powinna być maksymalnie 6 stopni Celsjusza niższa niż ta panująca na dworze – dzięki temu unikniemy wprowadzania naszego organizmu w szok temperaturowy wynikający z przechodzenia z niskiej do wysokiej temperatury (na przykład w przypadku wychodzenia na dwór). Ustawiając klimatyzację zawsze możemy zwrócić uwagę na natężenie jej działania – ma to wpływ nie tylko na to, ile prądu pobiera cała instalacja, ale także na to, jakie przeciągi ona wywołuje. Najlepiej jest zostawić klimatyzację włączoną przez cały okres trwania sezonu gorącego. Nie zawsze jest to jednak możliwe – jeśli jednak będziemy chcieli osiągnąć niską temperaturę z poziomu bardzo wysokiej, postarajmy się, aby robić to stopniowo, powoli przyzwyczajając nasz organizm do nowych warunków. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych.

Podsumowanie

Wbrew opinii krążącej po nie do końca poinformowanych osobach, klimatyzacja w mieszkaniu i sklepie potrafi sprawdzać się doskonale – pod warunkiem, że będziemy ją na bieżąco konserwować, wymieniać umiejscowione w niej filtry, czyścić oraz przede wszystkim prawidłowo ustawiać. Jeżeli w czasie korzystania z klimatyzacji mamy problemy natury reumatycznej, powinniśmy zmienić temperaturę docelową na taką, która będzie korzystniejsza dla naszego organizmu. Pamiętajmy, żeby z instalacji tego typu korzystać z głową – wtedy maksymalizujemy jej pozytywny wpływ na nasze życie.