Kosiarki – jaki model wybrać?

Kosiarki – jaki model wybrać? Każdy, kto posiada choćby trawnik przed domem, działkę czy inny teren rekreacyjny, musi co jakiś czas skosić trawę. Podobnie, ktoś, kto prowadzi klub sportowy z dużą murawą czy ktoś, kto zarządza terenami rekreacyjnym w mieście, także musi dbać o dobry stan trawnika. Do tego celu potrzebna jest kosiarka. Zależnie od wielkości trawnika, może być to kosiarka ręczna, elektryczna, spalinowa lub samobieżny traktorek. Kosiarka to podstawowy sprzęt ogrodniczy. W sklepach ogrodniczych można kupić różnego rodzaju urządzenia, różnych firm i o bardzo zróżnicowanych cenach. Jakie główne typy kosiarek znajdziemy w sklepach?

Kosiarki ręczne

Tego typu kosiarki posiadają bębnowy przyrząd tnący z listami tnącymi. Nie mają silnika, napęd przenoszony jest z kół.  Koszenie trawy za pomocą kosiarki ręcznej przypomina obcinanie za pomocą nożyczek. Kosiarki tego typu nie uszkodzą trawy, tną źdźbła bardzo delikatnie. Po skończeniu pracy skoszoną trawę należy zebrać ręcznie, przy pomocą grabi lub odkurzacza do liści. Kupując kosiarkę, warto porównać kilka modeli, przymierzyć i dobrać odpowiednią dla siebie. Warto też zwrócić uwagę na szerokość cięcia, optymalne to 40 cm. Ceny kosiarek ręcznych zaczynają się od 100 zł. Są dobrym rozwiązaniem do małych, przydomowych ogródków oraz dla osób starszych. Ich główna zaleta to lekkość i poręczność, korzystanie z tego sprzętu jest bardzo łatwe. W trakcie pracy są ciche, są tanie w eksploatacji. W trakcie pracy nie używają prądu ani benzyny, są zatem ekologiczne. Mają niewielkie rozmiary, zmieszczą się z powodzeniem w małej komórce czy piwnicy.  Nie są dobrym rozwiązaniem dla nierównych, pagórkowatych powierzchni.

Kosiarki elektryczne.

Do tej kategorii należą kosiarki zasilanie akumulatorowe, z kablem elektrycznym lub hybrydowe. Ceny zaczynają się od  150 zł, najdroższe modele kosztują kilka tysięcy. Są niewielkie, ale mają mniejszą moc i szerokość koszenia niż kosiarki spalinowe. Są dobrym wyborem do koszeniu trawnika  do 500m2. Większość kosiarek tego typu posiada nóż tnący. Moc silników waha się między 700 a 2000 W. Ich podstawowa zaleta to niski poziom hałasu oraz brak spalin. Tego typu kosiarki mogą być z napędem lub bez. Napęd jest pomocny, ponieważ dzięki niemu nie trzeba ręcznie pchać urządzenia. Kosiarki bez napędu są lżejsze i tańsze w eksploatacji. Kosiarki mogą być zasilane przez kabel elektryczny lub mogą posiadać akumulator. To drugie rozwiązanie jest dużo wygodniejsze, ponieważ kabel może się plątać, ma też określoną długość. Niektóre modele kosiarek elektrycznych posiadają kosz, co jest bardzo wygodne, nie trzeba zbierać skoszonej trawy.

Kosiarki spalinowe

To kosiarki, które nie wymagają dostępu do sieci elektrycznej. Do uruchomienia potrzebują paliwa, należy też regularnie wymieniać olej.

Mają dużą moc (3,5 do 7 KM), dzięki czemu sprawdzają się przy mocno wyrośniętej trawie, z dużą ilością chwastów. Optymalna szerokość koszenia to 50 cm. Mają rotacyjny przyrząd tnący. W kosiarkach spalinowych jest najczęściej silnik 4-suwowy, chłodzony powietrzem, są też modele z silnikiem 2-suwowym. Podobnie jak elektryczne, kosiarki spalinowe mogą być z napędem lub bez. Wygodniejsza jest praca z kosiarką z napędem, ale te bez napędu są lżejsze i mają niższą cenę. Łatwiej jest też nimi manewrować. Niektóre modele kosiarek spalinowym mają funkcję mulczowania, czyli rozdrabniania trawy. Cześć takiej trawy, pozostawionej na trawniku, pełni funkcję nawozu. Dobrze, aby kosiarka miała regulację wysokości oraz duże koła. Dzięki temu praca będzie łatwiejsza. Cena dobrej kosiarki spalinowej to ok. 1000 zł. 

Kosiarki traktorowe

To idealne rozwiązanie do koszenia trawy na dużych powierzchniach. Sprawdzą się na boiskach oraz dużych terenach zielonych. Moc silnika to ok. 10 -18 KM. Traktorek zbierają trawę do dużego, zamontowanego z tyłu zbiornika lub mają wyrzut boczny. W traktorkach miejsce cięcia jest niewidoczne, ponieważ cały mechanizm znajduje się pod maszyną. Silnik zamontowany jest z przodu. Traktorkiem kieruje się jak samochodem, co ogranicza wykonanie niektórych manewrów. Kosiarki traktorki mają wiele dodatkowych funkcji m.in. odśnieżanie, spulchnianie czy napowietrzanie trawnika. Ceny zaczynają się od 5 tysięcy zł.

Roboty koszące

To nowość na polskim rynku, jednak stają się coraz popularniejsze. Po zaprogramowaniu pracują samodzielnie, przycinając trawę bez  konieczności obecności człowieka. Mierzą trawnik i ustalają trasę koszenia równoległymi pasami. Są zasilane ze stacji bazowych, w których ładują się automatycznie, dzięki temu mogą pracować codziennie. Bardzo wygodne rozwiązania, ale ich zakup to wydatek minimum 2-3 tysiące zł. Są nieduże, ale z powodzeniem koszą duży trawnik czy pole golfowe. Posiadają regulację wysokości koszenia. Są tak skonstruowane, że po wykonanej pracy, samodzielnie wracają do stacji ładującej. 

Kupując kosiarkę, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Podstawowa to wielkość koszonej powierzchni oraz ukształtowanie terenu. Inny rodzaj będzie potrzebny do małego ogródka, a inny do dużego boiska. Istotnym parametrem jest również cena oraz komfort koszenia. W razie wątpliwość należny poradzić się specjalisty, który pomoże dokonać odpowiedniego wyboru.