Preparat na paznokcie – jaki wybrać?

Preparat na paznokcie – jaki wybrać?

Aby paznokcie były ładne i zdrowe, trzeba o nie zadbać. Pielęgnacja paznokci jest szczególnie ważna w okresie jesienno-zimowym, kiedy narażone są one na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, jak również wtedy, gdy mają kontakt z substancjami chemicznymi. Regeneracji i odżywienia potrzebują także paznokcie osób zmagających się z chorobami o różnorakim podłożu. Preparat na paznokcie – jaki wybrać?

Długotrwałe efekty i powodzenie terapii możliwe jest tylko wtedy, gdy preparat na paznokcie zostanie dobrany adekwatnie do ich stanu i kondycji. Na rynku dostępne są różne produkty do pielęgnacji paznokci – jedne wykazują działanie nawilżające, inne regenerujące, a są i takie, które powinno się stosować wyłącznie w przebiegu konkretnych chorób takich jak grzybica albo po które powinni sięgać przede wszystkim diabetycy. Nic więc dziwnego, że tak trudno jest wybrać preparat do paznokci dla siebie.
W dalszej części artykułu znajdziesz opis poszczególnych kategorii, na jakie dzielą się produkty do pielęgnacji paznokci. Przygotowaliśmy dla Ciebie również szereg wskazówek, w jakich przypadkach najlepiej sprawdzą się preparaty z danej grupy.

Działanie preparatów na paznokcie – jakie może być?

Okazuje się, że działanie produktów do paznokci może być bardzo zróżnicowane. Dlatego dzieli się je na trzy podstawowe kategorie. Pokrótce przybliżymy teraz każdą z nich.

Regeneracja

Preparaty zaklasyfikowane do kategorii regeneracja przede wszystkim wspomagają regenerację płytki oraz widocznie ją wzmacniają. W ich składzie często widnieją takie substancje jak kreatyna, magnez, wapń czy krzem. Kreatyna umożliwia odbudowę i regenerację, z kolei wapń zapobiega łamliwości i chroni przed rozdwajaniem.
Produkty na paznokcie o działaniu regeneracyjnym dostępne są m.in. pod postacią żeli, lakierów, kremów i olejków. Szczególnie polecane są w przypadku wystąpienia uszkodzeń mechanicznych lub rekonwalescencji po chorobach. Sprawdzą się także u osób, które z różnych powodów mają łamliwe, kruche, rozdwojone, zniszczone lub słabe paznokcie.

Pielęgnacja

Często mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć, w czym jest sporo prawdy. Leczenie większości przypadłości, które dotykają paznokcie, jest bowiem długie i żmudne, w dodatku wymaga dużych pokładów wytrwałości i samozaparcia. Dlatego na co dzień każdy powinien sięgać po pielęgnacyjne preparaty na paznokcie, które zadbają o ich strukturę, poprawiając wygląd i kondycję.
Większość produktów do paznokci z kategorii pielęgnacja wykazuje szerokie spektrum działania. Nie tylko zapobiegają rozwojowi schorzeń czy zniszczeniu paznokci, ale również dbają o skórę. Najlepiej sprawdzają się te na bazie olejków naturalnego pochodzenia.

Ochrona

Paznokcie są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju infekcje, w tym przede wszystkim te o podłożu grzybiczym. Wbrew pozorom grzybicą paznokci bardzo łatwo jest się zarazić – najczęściej do zakażeń dochodzi w miejscach publicznych takich jak siłownia czy basen. Dużą rolę w ich rozwoju odgrywają indywidualne uwarunkowania, jak również to, czy przestrzegana jest profilaktyka.
Aby uchronić się problemów związanych z paznokciami w ramach codziennej pielęgnacji stóp i dłoni warto stosować preparaty o ochronnym działaniu. Szczególnie polecane są te o potwierdzonym działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Jako ochrona przed zakażeniami dobrze sprawdzają się nie tylko kremy i żele, ale również spray’e i sztyfty.

Czytaj również:

Specjalistyczne preparaty na paznokcie – po które warto sięgnąć?

Wybierając produkt do paznokci, należy sprawdzić, czy jego skuteczność została potwierdzona klinicznie. Tylko stosowanie kosmetyków przetestowanych przez specjalistów w profesjonalnych warunkach ma szansę przynieść pozytywne rezultaty.
W obrębie wymienionych wyżej kategorii preparatów na paznokcie występuje dodatkowy podział ze względu na dotykające paznokcie problemy. W dobrej hurtowni podologicznej znaleźć można środki do paznokci:

  • do odbudowy paznokci,
  • do ochrony przed grzybicą,
  • do leczenia zakażeń,
  • na problemy z nadpotliwością,
  • dla diabetyków.

Rozpoczęcie kuracji z ich udziałem nie tylko wspomoże leczenie i przyspieszy regenerację uszkodzonych paznokci, ale przy okazji pozwoli zapobiec nawrotowi problemu w przyszłości.

Preparaty do odbudowy paznokci

Wiele osób z różnych powodów boryka się z problemem osłabionej płytki, która z biegiem czasu zaczyna się łamać i rozdwajać. Aby temu zapobiec, należy położyć duży nacisk na codzienną pielęgnację. Preparaty przyspieszające odbudowę paznokci powinno się dobrać w zależności od rodzaju dolegliwości, jej skali i wagi.
W regenerujące produkty do paznokci powinno się zaopatrzyć po przebytej grzybicy paznokci i zakażeniach bakteryjnych. Na stałe do pielęgnacji powinny je włączyć osoby, które zmagają się z chorobami, których jednym z objawów jest niszczejąca płytka. To także nieoceniony środek w walce ze skutkami mechanicznego urazu.

Preparaty do ochrony paznokci przed grzybicą

Grzybica to podstępna choroba, która atakuje w najmniej oczekiwanym momencie i może dotknąć absolutnie każdego z nas. Do zakażeń najczęściej dochodzi w miejscach użytku publicznego takich jak basen czy siłownia. Osobom, które regularnie w nich bywają, zaleca się stosowanie preparatów do paznokci o przeciwgrzybicznym działaniu.
Produkty tego typu należy stosować po uprzedniej kąpieli i dokładnym osuszeniu paznokci i skóry. Część z nich można używać nawet wtedy, gdy nie korzysta się z miejsc takich jak basen, w ramach profilaktyki przed nawrotem infekcji.

Preparaty na paznokcie do leczenia zakażeń

Grzybica to niejedyna choroba, jaka dotyka paznokci. Równie często zdarzają się zakażenia pałeczką ropy błękitnej oraz onycholiza, która towarzyszyć może np. cukrzycy, nadczynności tarczycy czy łuszczycy. Osoby zmagające się z chorobami, które atakują paznokcie, powinny stosować preparaty wspomagające leczenie zakażeń, które pomogą im zwalczyć uciążliwy problem i utrzymać paznokcie w dobrej kondycji.
Zasadność stosowania niektórych preparatów na paznokcie do leczenia infekcji powinna być skonsultowana z podologiem lub dermatologiem. Przed rozpoczęciem kuracji należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, a w trakcie terapii ściśle przestrzegać zaleceń producenta.

Preparaty na problemy z nadpotliwością

Wiele dolegliwości występujących w obrębie paznokci związanych jest z nadpotliwością stóp. Dlatego tak ważne jest, by przy tym problemie wdrożyć stosowne leczenie, jak i pamiętać o profilaktyce chorób, w tym zwłaszcza grzybicy. Preparaty przy problemach z nadpotliwością powinny mieć w swoim składzie przede wszystkim substancje o działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwbakteryjnym, antyseptycznym i ochronnym.
Oprócz tego ważne jest, aby nie doprowadzać do przegrzewania stóp. Dlatego należy wybierać zarówno buty, jak i skarpety wyłącznie z naturalnych tworzyw, tak aby przepływ powietrza nie był utrudniony, a skóra mogła swobodnie oddychać.

Preparaty na paznokcie dla diabetyków

Ostatnią już kategorią są kosmetyki stworzone z myślą o osobach zmagających się z cukrzycą. Przez chorobę są one znacznie bardziej narażone na różnorodne problemy skórne niż inni. Zdecydowanie częściej występują u nich na infekcje grzybicze i bakteryjne, a nawet niewielkie rany trudno i długo się goją.
Zdarza się, że niektóre preparaty ze względu na swój skład nie mogą być stosowane przez diabetyków. Dlatego cukrzycy, robiąc zakupy, powinni zwrócić szczególną uwagę na to, czy wybrany produkt jest im dedykowany.

W hurtowni podologicznej Kerpro znajdziesz szeroki wybór preparatów na paznokcie z każdej kategorii. Wybierz takie, które będą najbardziej dopasowane do Twoich potrzeb. W razie jakichkolwiek problemów z doborem kosmetyku skontaktuj się z nami, a w miarę możliwości postaramy się Ci pomóc.