Ozonowanie powietrza - co daje w rzeczywistości?

Ozonowanie powietrza – co daje w rzeczywistości?

Ozonowanie powietrza – co daje w rzeczywistości? Ozonowanie pomieszczeń jest niezwykle popularną usługą. Cieszy się coraz większą popularnością. Z usług korzystają nie tylko duże firmy, ale także coraz chętniej osoby prywatne. Na popularność tej usługi niewątpliwie ma wpływ pandemia koronawirusa. Powiedzmy sobie o ozonowaniu nieco więcej. Szczególnie zapoznajmy się z tym co w ogóle daje ozonowanie powietrza?

Korzyści wynikające z ozonowania powietrza

Co daje w rzeczywistości ozonowanie powietrza? Na pewno pogarszający się stan środowiska, w którym żyjemy nie tylko wpływa na pogodę, ale także dotyka nas niemal codziennie. Powietrze, którym oddychamy jest skażone pyłami oraz chemikaliami. Aby powietrze w naszym mieszkaniu było wolne od zarazków chorobotwórczych stosujemy właśnie zabieg ozonowania. Ozon to silny utleniacz. Dlatego też spala wszelkiego rodzaju zarazki oraz utlenia do nieaktywnych dla zdrowia, związki organiczne oraz substancje. Reaguje doskonale z aromatycznymi związkami niwelując ich zapach. Dlatego używany jest do deodoryzacji.

Ozon także spali formaldehydy, które są wszechobecne w wykładzinach oraz meblach. Metoda ozonowania bytowych miejsc stosowana jest za Zachodzie już od osiemdziesiątych lat. Bardzo ważnym aspektem jest także usunięcie grzybów, których tak zwane mykotoksyny są niezwykle silnym alergenem oraz także inny wziewnych i kontaktowych alergenów, na przykład roztocza, którego produkty przemiany materii nas zwykle mocno uczulają. Gdy zdecydujemy się na stosowanie systematyczne tego zabiegu polepszymy znacznie w mieszkaniu atmosferę. Będziemy o wiele lepiej oddychali. Do tego miną nam migreny, bóle głowy, rozdrażnienie, a do tego poprawi się koncentracja.

Czym charakteryzuje się ozonowanie mieszkania?

Wiele osób nie ma zielonego pojęcia na czym polega ozonowanie mieszkania? Tak naprawdę jest to czynność niezwykle prosta. Ozonator stawiamy zawsze na podłodze, w kącie pomieszczenia kierując wylot bezpośrednio po przekątnej. Gdy pomieszczenie jest wąskie oraz długie, stawiamy urządzenie w połowie ściany węższej i po połowie czasu wynikającego z instrukcji, przestawiamy go pod ścianą przeciwległą. Ozonator po ustawieniu czasowego wyłącznika na dany okres wynikający z instrukcji, wyłączy się po prostu sam. Musimy odczekać dwie godziny do samego wejścia do pomieszczenia oraz jego użytkowania. W innym przypadku, gdy wejść chcemy w czasie zabiegu czy też w sposób bezpośredni po jego zakończeniu, należy kupić specjalną maskę z wkładem.

Bardzo wiele osób także się zastanawia, czy ozon sam w sobie usuwa owady fruwające oraz biegające. Zazwyczaj tak, ale jednak musimy pamiętać o tym, że szkodniki znoszą jajka i w takim przypadku ozonować należy kilka razy.

Czy ozonowanie jest w pełni bezpieczne?

Zapach, który się utrzymuje na przykład po ozonowaniu biur nie jest zapachem ozonu, a substancjami utlenionych przez niego. Dlatego jest dla człowieka w pełni bezpieczny. Możemy oczywiście dane pomieszczenie przewietrzyć. Nie musimy się obawiać zapachu pozostałym po ozonowaniu, który się może utrzymywać nawet kilka dni. Wynika to z niczego innego jak z samej specyfiki pomieszczenia, nagromadzenia przeróżnych tworzyw sztucznych oraz także specyficznych lakierów czy też farb.

Ozonowanie – świetny sposób na pozbycie się grzybów

Na sam koniec zastanówmy się czy ozonowanie to prosty proces? Czy okaże się pomocne na walkę z grzybami? Jak najbardziej tak. Okazuje się, że jest to czynność bardzo prosta ale jednak wymaga od nas czasu. Ściany zagrzybione w pierwszej kolejności należy pomalować czy też spryskać dowolnym antygrzybicznym preparatem. W przypadku grzybów ozonowanie wykonuje się dwa razy dłużej. Tak wynika z instrukcji. Robimy to jeszcze gdy ściany są mokre. Zabieg musi być trzykrotnie powtórzony. Najlepiej zabieg powtarzać dzień po dniu. Po każdym zabiegu ozonowania należy wietrzyć pomieszczenie.

Ozonowanie powietrza - co daje w rzeczywistości?Przy ozonowaniu pomieszczenia zagrzybionego zwrócić należy uwagę na samą konieczność odsunięcia wszelkich mebli od ścian, zerwania tapet wybrzuszonych, otwarcia szafek, wyjęcia ubrań, pościeli, rozłożenia książek po to, aby ozon mógł dosłownie wszędzie dotrzeć. Ewentualne wykładziny oraz dywany ozonować musi z każdej strony. Chodzi o to, że grzyb się może chować oraz być obecny pod spodem. Musimy pamiętać, że mieszkanie wolne od grzybów pozostaje cały czas narażone na zagrzybienie jeśli nie będziemy dbali o wietrzenie bardzo częste, odkurzanie przy pomocy odkurzacza koniecznie z wkładem HEPA, ozonowanie przynajmniej raz na mniej więcej dwa tygodnie.

Mykotoksyny, które wydzielają grzyby powodują bardzo wiele poważnych chorób. Chodzi o choroby układu oddechowego czy też choroby układu neurologicznego. Do tego są bardzo silnym alergenem. Jest to jednocześnie alergen kontaktowy czy też wziewny. Grzyby, które są obecne w szpitalu spowodować mogą obniżoną odporność, a co za tym idzie niezwykle łatwe jest odwzajemne zarażenie. Warto na ten temat poczytać nieco więcej. Wiadomo, że nasze zdrowie jest najważniejsze i zawsze należy je stawiać na pierwszym miejscu