Wakesurfing

Wakesurfing

Wakesurfing jest to stosunkowo nowa, ale dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportu wodnego. Na popularność tej dyscypliny sportu wpływa przede wszystkim, jej dość szeroka dostępność. O tym, czym jest wakesurfing oraz czego potrzebujemy do tego, aby uprawiać tę dyscyplinę sportu, opisano poniżej.

Z czym jest wakesurfing

Wakesurfing nazywany jest również często wakeboardingiem. Ta dyscyplina sportu jest to wynik połączenia kilku innych dyscyplin sportu. Eksperci – nawet związani z wakeboardingiem, nie zawsze są zgodni, których dyscyplin dokładnie. Wynika to z tego, że wakeboarding czy inaczej wakesurfing, przypomina jednakowo jazdę na deskorolce, surfowanie, narty wodne oraz snowboard. Przechodząc do szczegółów, wygląda to mniej więcej w ten sposób, że osoba uprawiająca ten sport, ślizga się na specjalnej desce za łodzią motorową, lub jest ciągnięta przez specjalny wyciąg. Do uprawiania tej dyscypliny sportu nie potrzebujemy w zasadzie żadnego większego akwenu wodnego, czyli w porównaniu na przykład do surfingu, nie potrzebujemy morza czy oceanu i wysokiej fali. Tę dyscyplinę sportu możemy uprawiać na jeziorze, rzece, a nawet na specjalnie przygotowanych do tego celu torach. Wówczas najczęściej łódź motorowa zastąpiona jest, wspomnianym wyciągiem. Podczas uprawiania tego sportu, możemy wykonywać również różnego rodzaju ewolucje, które przypominają najbardziej te wykonywane przez snowboardzistów lub deskorolkarzy. Dyscyplina sportu wakesurfing jest uważana za stosunkowo bezpieczną, chociaż jest zaliczana do sportów ekstremalnych.

Co jest potrzebne do uprawiania wakesurfingu z punktu widzenia przygotowania fizycznego?

WakesurfingNa ogół nie ma większych zastrzeżeń, jeżeli chodzi o przygotowanie fizyczne, do uprawiania tej dyscypliny sportu. Jak jednak podkreślają trenerzy, dobrze jest być osobą o przynajmniej średniej sprawności fizycznej. Przede wszystkim dlatego, że podczas ślizgania się na desce wakesurfingowej, bardzo często musimy wykonywać mocne skręty tułowia oraz bioder, jak również musimy dość mocno trzymać się liny, za pomocą której jesteśmy ciągnięci po tafli wody. Im bardziej ekstremalną formę wakesurfingu chcielibyśmy uprawiać, tym lepsze przygotowanie fizyczne jest zalecane. Mniej więcej można to rozumieć w ten sposób, że samo ślizganie się po tafli wody nie wymaga od nas specjalnego przygotowania fizycznego, ale jeśli chcielibyśmy wykonywać bardziej złożone triki czy ewolucje, wówczas oprócz samego doświadczenia potrzebujemy również dobrego rozciągnięcia oraz wzmocnienia przynajmniej tych partii mięśniowych, które będą najbardziej pracowały. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko doznania kontuzji.

Sprzęt deska do wakesurfingu

Jeżeli zaczynamy już mówić o sprzęcie, jaki jest nam potrzebny do uprawiania wakesurfingu, to na pewno nie sposób jest nie wspomnieć o deskach do wakesurfingu. Deski do wakesurfingu są to deski, które przypominają nieco skrzyżowanie deski surfingowej oraz deski snowboardowej, przy czym nie są one tak naprawdę ani jednym, ani drugim. Są one zdecydowanie krótsze od desek surfingowych i wymiarami przypominają deski snowboardowe. Deski do wakesurfingu najczęściej są sporo sztywniejsze od desek snowboardowych, czyli w tym elemencie przypominają bardziej deski surfingowe. Oczywiście deski do wakesurfingu, mają również wiele swoich odmian, ponieważ sposób uprawiania tego sportu może być różny. Deski do wakesurfingu stosowane na przykład do wykonywania trików i jeżdżenia po różnego rodzaju przygotowanych wcześniej przeszkodach, zawsze będą mieć wzmocniony spód oraz tak przygotowany ślizg, aby ślizganie się na tej desce po twardej powierzchni, było w miarę możliwości bezproblemowe. Deski wakeboardowe przystosowane po prostu do szybkiego ślizgania się po wodzie, będą przeważnie nieco węższe i bardziej smukłe, dzięki czemu możemy osiągać większe prędkości.

Pianki neoprenowe oraz kapok

Pianka neoprenowa jest to coś, co również jest wymagane do uprawiania wakesurfingu. Właściwie w każdym sporcie wodnym, który uprawiamy przez dłuższy czas, pianki neoprenowe są wskazane. Wynika to z kilku ich zastosowań. Przede wszystkim pianka neoprenowa chroni nas przed wychłodzeniem. Nawet latem, kiedy jest pozornie ciepło, to silne podmuchy wiatru (szczególnie jeśli jedziemy za łodzią motorową czy na wyciągu) mogą spowodować, dość szybkie wychłodzenie naszego organizmu, a pianka neoprenowa skutecznie nas przed tym chroni. Jeżeli chodzi o pianki neoprenowe, to możemy wyróżnić przynajmniej kilka głównych typów. Możemy je podzielić na letnie oraz te przeznaczone do chłodniejszych dni. Różnica między nimi wynika z grubości warstwy neoprenu. Letnie pianki charakteryzują się tym, że są cieńsze. Pianki na chłody są wykonane z grubszej warstwy neoprenu. Czasami warstwa neoprenu powlekana jest dodatkowo warstwą gumy, jeżeli faktycznie ma ona chronić przed naprawdę niskimi temperaturami. Oprócz tego pianki mogą być z krótkimi bądź długimi rękawkami. Tutaj wybór również zależny jest od tego, w jaki sposób znosimy niskie temperatury. Do uprawiania wakesurfingu oczywiście wskazany jest również kapok, a szczególnie wtedy, jeśli chcemy ślizgać się po jeziorze lub rzece.