Co robi witamina B?

Co robi witamina B?

Co robi witamina B? Witaminy z grupy B rozpuszczalne w wodzie odgrywają ważną rolę w metabolizmie komórkowym, przekształcając białka, tłuszcze i węglowodany w energię. Witaminy z grupy B to dość duży kompleks. W tej grupie jest osiem witamin: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 i B12. Każda z nich ma dodatkową nazwę: na przykład B9 to kwas foliowy, który często jest zalecany w ciąży. Różne objawy mogą wskazywać na niedobór: na przykład niedobory witamin B1 i B6 oraz częste nudności. Ważne jest, aby zrozumieć, że niedobór witaminy B można przypisać różnym stanom, od zmęczenia i bezsenności po zaburzenia widzenia.

Jak ważne i konieczne jest przyjmowanie witamin z grupy B?

W większości przypadków suplementy diety zawierają jednocześnie wszystkie 8 witamin z grupy B. Ale każdą witaminę z tej grupy można też kupić osobno. Substancje te są łatwo rozpuszczalne w wodzie i dlatego nie mogą kumulować się w organizmie i muszą być przyjmowane codziennie. Należy wziąć pod uwagę, że ta grupa witamin jest bardzo ważna dla organizmu człowieka, ponieważ pełni wiele funkcji.

Co robi witamina B?

B1, znana również jako tiamina, pomaga normalizować metabolizm i przekształcać składniki odżywcze w energię (znajduje się w wieprzowinie, nasionach słonecznika i kiełkach pszenicy).
B2, naukowo nazwana ryboflawina, zamienia żywność w energię i zmniejsza negatywne skutki stresu oksydacyjnego (występującego w wołowinie, podrobach i grzybach);
B3, zwana niacyną, jest wykorzystywana przez organizm do sygnalizacji komórkowej, metabolizmu i naprawy DNA (znajduje się w soczewicy, tuńczyku i gotowanym kurczaku).
B5, znany również jako kwas pantotenowy, bierze udział w produkcji hormonów, metabolizmie i produkcji cholesterolu (znajdującego się w wątrobie, jogurcie i awokado).
B6, znana również jako pirydoksyna, jest wykorzystywana przez organizm do wytwarzania czerwonych krwinek i neuroprzekaźnika (znajdującego się w łososiu i ziemniakach).
B7, powszechnie znana jako biotyna, jest stosowana do regulacji ekspresji i metabolizmu genów (znajdujących się w wątrobie, jajach i drożdżach).
B9, znany jako kwas foliowy, jest używany do wzrostu komórek, przekształcania czerwonych i białych krwinek, normalizacji podziału komórek i zmniejszania negatywnych skutków stresu oksydacyjnego (występującego w fasoli i zielonych liściach).
B12, naukowo znana jako kobalamina, jest stosowana do normalizacji funkcji nerwów, produkcji DNA i rozwoju czerwonych krwinek (znajdujących się w owocach morza, mięsie zwierzęcym, jajach i produktach mlecznych).

Chociaż wszystkie powyższe witaminy mają podobne właściwości, każda z nich jest szczególnie ważna dla organizmu człowieka. Są to niezbędne witaminy, które zapewniają wszystkie procesy zaopatrzenia organizmu w energię.

Jaki wpływ mają witaminy z grupy B na układ nerwowy człowieka?

Co robi witamina B?
Co robi witamina B?

Witaminy z grupy B są bardzo ważne dla przewodzenia włókien nerwowych, więc jeśli dana osoba ma pewne schorzenia, takie jak cukrzyca typu 2 lub choroby związane z upośledzeniem wzroku, konieczne jest przyjmowanie witamin z grupy B, które mogą pomóc w zapobieganiu wystąpieniu, rozwojowi i progresji . Polineuropatia (zaburzenie nerwów obwodowych).
Witaminy z grupy B są bardzo ważne dla funkcji poznawczych. Jeśli dana osoba jest przeciążona psychicznie i ma duże obciążenie pracą, witaminy z grupy B, które pomagają poprawić koncentrację, mogą pomóc lepiej radzić sobie ze stresem psychicznym. Zboczeni, impulsywni ludzie często używają witamin z grupy B. Każda starsza osoba z bólem pleców, bólem nóg ma znaczny zespół bólowy, a oprócz NLPZ przepisywane są witaminy z grupy B. Czemu? Ponieważ wzmacniają działanie NLPZ poprzez wpływ na ich metabolizm, natomiast witaminy z grupy B działają przeciwbólowo na poziomie kory mózgowej. Witaminy z grupy B są często stosowane w neurologii. Wciąż są używane do wysokich stężeń homocysteiny we krwi, ale są już w dużych dawkach terapeutycznych i są również wykorzystywane w przygotowaniu do przeszczepów, ale jest to zastosowanie czysto medyczne.

Jak prawidłowo zażywać witaminy z grupy B?

Idealną opcją jest wchłonięcie ich z jedzeniem. W przypadku niedoboru witaminę B należy przyjmować jako suplement diety w zalecanej dawce. W większości przypadków witaminy z grupy B są zalecane jako część kompleksu multiwitaminowego. Forma uwalniania – syrop, tabletka, kapsułka, nie wpływa w żaden sposób na wchłanianie. Witaminy są zwykle przyjmowane raz dziennie, na przykład ze śniadaniem. Te zalecenia dotyczące przyjmowania dotyczą dzieci, ale musisz wybrać kompleks dla dzieci: dzienne spożycie witamin jest różne dla dzieci i dorosłych. Ciekawostka: Niektóre witaminy z grupy B są syntetyzowane w niewielkich ilościach w jelitach. Żyjące w nim bakterie przetwarzają grube włókno i wydzielają witaminy B1 i B3 – tiaminę i niacynę. Zbilansowana i zróżnicowana dieta to najlepszy sposób na zapobieganie niedoborom witamin.