Gdzie można pracować po studiach informatycznych?

Gdzie można pracować po studiach informatycznych? W branży IT wciąż ciągły rozkwit. To właśnie tam najczęściej poszukuje się pracowników będących specjalistami IT. Pracują oni nie tylko w branży, ale również w urzędach i we wszelkiego rodzaju instytucjach państwowych. Jeśli w grę wchodzą studia informatyczne bez wątpienia istnieje duże prawdopodobieństwo, że po nich właśnie można otrzymać dobrze płatną pracę, która będzie dawała mnóstwo satysfakcji i pełnego zadowolenia. 

Co potrafi osoba po studiach informatycznych?

Każdy student, który ukończy studia wyższe, bez względu na to, czy w grę wchodzą uniwersytety państwowe czy uczelnie prywatne, zyskuje określoną wiedzę, która pozwala mu podjąć pracę na samodzielnym stanowisku w branży IT. Zanim jednak te studia się skończy, trzeba wykazać się przede wszystkim ścisłym umysłem, zamiłowaniem do komputerów i co najważniejsze zdolnością analitycznego myślenia. Jeśli wszystkie z tych cech idą ze sobą w parze, to na pewno studia informatyczne są bardzo dobrym rozwiązaniem.

Jak wygląda studiowanie na tym kierunku? Najpierw mamy licencjackie studia informatyczne, gdzie zdobywa się wiedzę związana z inżynierią programowania, z systemami operacyjnymi, bazami danych, czy też sieciami komputerowymi. W zależności oczywiście od kierunku, pojawiają się przedmioty, które związane są bezpośrednio z konkretną dziedziną. Dla grafików są to zajęcia z grafiki komputerowej, dla informatyków budowa komputerów i urządzeń komputerowych. Drugi stopień to studia informatyczne, podczas których studenci uczą się negocjacji, pracy w zespole, dyskusji z ludźmi z branży i ze specjalistami.

Każdy student może wybrać stosowną specjalizację i w związku z nią startować potem na konkretne stanowiska. I tak do wyboru są inżynier telekomunikacji, administrator baz danych, administrator sieci informatycznej i systemów oraz analityk systemów informatycznych. Jeśli chodzi o programistów, ci mogą pracować jako webdeveloperzy oraz webmasterzy. Na jednych stanowiskach pracuje się samodzielnie, inne wymagają pracy w grupie, a tego wszystkiego uczą studia informatyczne, dlatego też tak ważne i istotne jest to, aby się na nie zdecydować. A oprócz matematyki i informatyki, branża IT w większości przypadków wymaga od przyszłych pracowników przede wszystkim znajomości języków obcych, szczególnie języka angielskiego, dlatego też decydując się na takie studia warto i temat nauki języka obcego pogłębić nieco bardziej wybierając dodatkowo nauczanie w postaci korepetycji. Im lepiej przygotujemy się do studiów i im więcej damy siebie podczas studiowania, tym z pewnością efekty naszej pracy na końcu nauki będą lepsze, a to z kolei zaowocuje zdecydowanie lepszą pracą, taką, która da nam pieniądze i zawodową satysfakcję.

Gdzie szukać pracy?

Tak naprawdę wszędzie. Można starać się o pracę na stanowisku w sektorze prywatnym, jak również i publicznym. Specjaliści IT pracują w urzędach, w instytucjach państwowych, w różnego rodzaju przedsiębiorstwach związanymi z nowymi technologiami, w administracji rządowej. Każdy student informatyki może ubiegać się o podjęcie pracy na danym stanowisku w każdej firmie informatycznej. Możliwości są naprawdę bardzo duże i studia informatyczne są wartym wyboru kierunkiem, jeśli w przyszłości chcemy pracować na dobrym stanowisku w swoim zawodzie.

Ile można zarobić na stanowiskach informatycznych?

Tak naprawdę nie ma jednej, dobrej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wszystko zależy od doświadczenia pracownika, od zakresu prac jakie ma do wykonania, od samej firmy w jakiej pracuje. Jedno jest pewne – IT jest branżą, w której można zarobić całkiem dobre pieniądze przede wszystkim z racji tego, że świat komputerów i Internetu w XXI wieku całkowicie rządzi. Potrzebne są więc ręce do pracy, które będą w stanie sobie poradzić z wszelkiego rodzaju działaniami. Na pewno studia informatyczne to warta uwagi opcja, dzięki której kwestia finansowa jest w stanie zadowolić każdego. Oczywiście na początku kariery zawodowej nie można oczekiwać kokosów, jednak są to pieniądze, które każdego zadowolą i satysfakcjonują. Początkowy pracownik informatyczny dostanie 3200 zł brutto miesięcznie, grafik około 2500 zł brutto/ miesiąc, a programista około 4500 zł / miesiąc. W przypadku doświadczonego programisty mającego wieloletni staż, wykazującego się dużą wiedzę i umiejętnościami, zarobki mogą sięgać nawet do 10 000 zł miesięcznie. Podstawą jest ciągłe szkolenie, stały rozwój i zdobywanie wiedzy z coraz to nowszych dziedzin z branży IT.

Choć studia informatyczne nie są dla każdego, to bez wątpienia osoby lubią przedmioty ścisłe, interesujące się światem komputerów, a do tego mające predyspozycje do szybkiej nauki języków obcych, bez wątpienia na branżę IT powinny postawić, jeśli chcą w przyszłości pracować w miejscu, w którym można stale się rozwijać, które dają ogromne możliwości rozwoju i które są odpowiednie, jeśli w grę wchodzi satysfakcja finansowa.