Jak odświeżyć sztuczne kwiaty

Jak odświeżyć sztuczne kwiaty

Obecnie wraca moda na sztuczne kwiaty. Jest to bardzo pocieszający trend dla osób, które nie mają czasu dbać o naturalne kwiaty czy rośliny. Zadowolone są również osoby, które zwyczajnie darzą sztuczne kwiaty sympatią. Pozostaje jednak kwestia dbania o nie, w tym również odświeżania ich wyglądu. Jak odświeżyć sztuczne kwiaty? Dlaczego jest to takie ważne na co dzień? Odpowiadamy.

Czyszczenie a odświeżanie

Na początku zdajmy sobie sprawę z tego, że odświeżanie nie jest do końca tym samym, co czyszczenie. Na ogół odświeżenia wymagają kwiaty https://sztuczne-kwiaty.com/, które przez dłuższy czas chowaliśmy w szafie. Dzieje się tak na przykład w przypadku kwiatów zarezerwowanych na specjalne okazje – Boże Narodzenie, Wielkanoc, urodziny i inne. Zwykle nie wymagają one solidnego czyszczenia, szczególnie jeśli przechowujemy je w odpowiednich warunkach. Czyszczenie kwiatów jest natomiast operacją bardziej zaawansowaną. Zwykle czyścimy różnego rodzaju zabrudzenia czy plamy. Rzeczywiście, mogą one powstawać nawet na kwiatach, które nie są wystawione na co dzień w wazonie. Niemniej jednak najczęściej tego typu kwiaty wymagają jedynie odświeżenia. Co to w praktyce oznacza? Otóż chodzi o pozbycie się ewentualnych nieprzyjemnych zapachów oraz warstewki kurzu, która zbiera się na materiale.

Lekki strumień wody

Odświeżanie kwiatów sztucznych przypomina nieco odświeżanie naszej skóry latem, podczas upałów. Otóż wcale nie trzeba brać długiego prysznicu, aby poczuć różnicę. Wystarczy tylko puścić na twarz lekki strumień wody, który z pewnością sprawi, że poczujemy ulgę. Tak samo jest w przypadku kwiatów sztucznych. Lekki, wręcz bardzo delikatny strumień wody na pewno je odświeży w najlepszy możliwy sposób. Niektórzy w tym celu wkładają kwiaty pod prysznic. Niemniej jednak mogą nam pomóc różnego rodzaju akcesoria florystyczne, w tym mgiełka wodna. Rozpyla się ją tak samo jak w przypadku dezodorantu. Lekki strumień sprawi, że woda nie “zaleje” kwiatu, a właśnie go odświeży. Dzięki temu pozbędziemy się warstwy nagromadzonego na materiale kurzu. Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań do lekkiego prysznicu, jednak uważajmy, aby nie przesadzić z siłą, a jaką na kwiat polecą krople wody. Zacznijmy od delikatnych kropelek opadających na materiał. W rzeczywistości powinny one poradzić sobie z lekkimi zabrudzeniami z kurzu. W ten sposób możemy oczyścić zarówno kwiaty pojedyncze, jak i na przykład girlandy kwiatowe. Pamiętajmy jednak, że w drugim przypadku potrzebujemy nieco więcej czasu na odświeżanie kwiatów.

Jak się pozbyć zapachów?

O ile kurzu możemy pozbyć się za pomocą wody,  o tyle zwykle nie radzi ona sobie z uporczywymi zapachami. W jaki sposób możemy się ich pozbyć? Niektórzy stosują w tym celu różnego typu perfumy, dezodoranty czy aerozole. Niemniej jednak ich zadaniem jest maskowanie brzydkiego zapachu, a nie jego usuwanie. Owszem, kwiaty będą pachniały ładnie, dopóki aerozol utrzyma się na ich powierzchni. Tymczasem istnieje prosty trik na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Polega on na wystawieniu kwiatów na słońce lub po prostu na powietrze. Tak naprawdę wystarczy umieścić je na balkonie na krótką chwilę, aby pozbyć się zapachów. Działa to w szczególności zimą, gdy na dworze powietrze jest chłodne. Jeśli wystawiamy kwiaty na słońce, to pamiętajmy, aby nie trzymać ich na nim zbyt długo. Może ono przyczynić się do płowienia materiału, przez co będzie on wyglądał nieatrakcyjnie. Nie powinniśmy jednak prać kwiatów sztucznych ani tym bardziej ich prasować. Chemikalia mogą zniszczyć strukturę materiału, natomiast prasowanie również nie będzie dla nich korzystne, gdyż może materiał spalić.

Odświeżanie na co dzień

Wbrew pozorom powinniśmy odświeżać nawet kwiaty, które na co dzień stoją w wazonie. Dlaczego? Chodzi o to, aby nie łapały one kurzu, który przyczynia się do powstawania plam i zabrudzeń. Jak pielęgnować sztuczne kwiaty? Nic prostszego – wystarczy przetrzeć je delikatnie zwilżoną ściereczką lub chusteczką. Nic się nie stanie, jeśli będzie ona całkowicie sucha, jednak warto ją zwilżyć, jeśli na powierzchni materiału znajduje się kurz. Takie działanie w zupełności wystarczy. Raz w tygodniu możemy potraktować sztuczne kwiaty wodnym strumieniem, aby nieco je odświeżyć. Po takiej operacji możemy niemal od razu z powrotem wstawić je do wazonu. Pamiętajmy, aby do ich pielęgnacji nie stosować sztucznych chemikaliów, które mogą jedynie zniszczyć materiał. Na rynku pojawiło się wiele preparatów do pielęgnacji i odświeżania kwiatów sztucznych. Niemniej jednak nie tędy droga – ich zakup to niemały wydatek, natomiast może wcale nie okazać się on trafny. Sztuczne kwiaty są naprawdę proste w utrzymaniu. Nie ma znaczenia, na jaki ich rodzaj się zdecydujemy. Wszystkie możemy czyścić i odświeżać w ten sam sposób. Zanim jednak zrobimy cokolwiek, zapoznajmy się z uwagami producenta. Zwykle podają oni sposoby na czyszczenie i odświeżanie kwiatów, które wychodzą spod ich ręki. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie zniszczymy, często bardzo delikatnego, materiału.