Lampy wiszące

Lampy wiszące do salonu jako element dekoracyjny i funkcjonalny 

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym domu. To w nim spotykamy się w gronie rodziny i przyjaciół, by razem spędzić czas i porozmawiać. Z pewnością więc musi prezentować się nienagannie, już od pierwszego wrażenia. Niewątpliwie, duże znaczenie na wystrój wnętrza salonu ma rodzaj jego oświetlenia. W tym przypadku warto postawić na lampy wiszące. To najlepszy wybór do oświetlenia salonu. Mnogość wzorów zapewnia, że można dobrać odpowiednie do każdego stylu, w którym go urządzono. Poza tym, jakość tego źródła światła jest niezwykle wysoka i zapewnia wygodę z jego użytkowania. Lampy wiszące do salonu jako element dekoracyjny i funkcjonalny  to rozwiązanie nowoczesne, pełne elegancji i komfortu. Jak zatem je dobrać, by prezentowały się nienagannie i skutecznie spełniały swoje funkcje?

Aranżacja salonu

Lampy wiszące
Oświetlenie sufitowe

Wybór odpowiedniej lampy do salonu ma istotne znaczenie dla wyglądu całego pomieszczenia. Zastosowanie w celu jego oświetlenia lampy wiszącej sprawi, że wnętrze będzie sprawiało wrażenie nowoczesnego i przytulnego. Niezwykle istotne jest tu odpowiednie rozmieszczenie lamp. Współcześnie bowiem odchodzi się od zwyczaju oświetlenia danego pomieszczenia za pomocą jednego źródła światła. Co prawda lampy wiszące do salonu doskonale sprawdzają się jako oświetlenie główne, jednakże warto umieścić je także w innych miejscach – oczywiście w innym stylu i kształcie. Różne rodzaje lamp wiszących zapewniają wiele możliwości aranżacji wnętrza salonu i pozwalają osiągnąć w nim różny klimat – w zależności od indywidualnych preferencji. Jeżeli chcemy, by nasz salon prezentował się niezwykle gustownie i elegancko to warto postawić na kunszt lamp wiszących w stylu glamour. Takie lampy są wykonane najczęściej z kryształów w jasnych, metalicznych lub srebrzystych odcieniach. Natomiast, gdy chcemy stworzyć bardziej kameralny i przytulny styl w swoim salonie – wówczas najlepiej wybrać lampy z zamkniętym kloszem dające mniej wyraźne światło i tworzące niepowtarzalny klimat we wnętrzu. Dodatkowo, na ścianach w kilku miejscach można zamontować kinkiety ze snopem światła skierowanym ku górze. Taki wystrój salonu z pewnością sprawi, że chwile w nim spędzone pozwolą się zrelaksować i wyciszyć. Oczywiście wybierając niestandardowe i oryginalne kształty lamp wiszących gwarantujemy sobie aranżację nietypową, zachwycającą każdą przybyłą w to miejsce osobę. Takie lampy skupiają na sobie większość uwagi i mogą odciągnąć zainteresowanie od mniej reprezentacyjnych miejsc salonu. Warto więc w nie zainwestować i stworzyć niebanalną atmosferę w najważniejszym domowym pomieszczeniu.

Funkcjonalne oświetlenie

Poza wyglądem lampy wiszącej należy oczywiście zwrócić także uwagę na jej funkcjonalność. Oświetlenie główne powinno dawać dobrej jakości widoczność, dlatego można zdecydować się na wybór takiej lampy, która posiada możliwość regulacji jego natężenia. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zyskać przytulny i romantyczny klimat w każdej chwili, bez konieczności gaszenia centralnego źródła światła. Jeżeli nasz salon nie jest zbyt duży najlepszy będzie wybór jasnych lamp z półkloszem, które dając rozproszone oświetlenie optycznie go powiększą. Zarówno klasyczne lampy sufitowe wiszące, jak i kinkiety doskonale sprawdzają się w celu oświetlenia konkretnego miejsca w całym pomieszczeniu. Umieszczając je przy jednej ze ścian możemy ją uwydatnić i stworzyć dobre warunki korzystania z tej części salonu – może być to zatem kącik czytelniczy z półką na książki. Kinkiet astro ze snopem światła skierowanym ku górze powiększą go i sprawią, że bez problemu można poczuć się w nim swobodnie nawet w środku nocy. Rozplanowanie wszystkich źródeł światła w salonie ma istotne znaczenie na późniejszy komfort jego użytkowania. Lampy wiszące do salonu powinny być tak usytuowane, by zapewnić dogodne oświetlenie dla przebywających w nim osób. Podczas ich wyboru trzeba także kierować się rozmiarami salonu, w tym jego wysokością. Jeśli jest niski wówczas trzeba zakupić lampy wiszące na krótkim sznurze. Postępując w ten sposób zapewnimy sobie idealne oświetlenie jego wnętrza.

Salon to miejsce, w którym spędzamy bardzo dużo czasu i przyjmujemy gości. Odpowiednio rozplanowane oświetlenie pozwoli stworzyć niepowtarzalne i urokliwe wnętrze, z najlepszymi jakościowo źródłami oświetlenia. Wybierając lampy wiszące do salonu nie można nie brać pod uwagę ich wyglądu i intensywności oświetlenia, którą zapewniają. Pamiętajmy także o zabiegach optycznych, które poprzez prawidłowe dobrane punkty źródła światła, korzystnie wpływają na aranżację wnętrza. Przede wszystkim ma tu znaczenie kierunek padania światła. Skierowany ku górze i umieszczony w centralnym punkcie salonu rozproszy się po całym pomieszczeniu. Natomiast wydobywający się z lampy wiszącej posiadającej kilka punktów świetlnych oświetli salon w kilku miejscach. Zaś przy lampie wiszącej z abażuru znaczenie ma jego kolor, ciemny wprowadzi przytulny klimat, jasny wyraźnie oświetli salon. Możliwości jest wiele.