Sodowanie ile kosztuje?

Sodowanie ile kosztuje?

Sodowanie to specjalistyczna metoda czyszczenia różnego rodzaju powierzchni, nie powodująca ich uszkodzeń. W trakcie zabiegu specjalista używa specjalnego urządzenia, które wyrzuca czyściwo zmieszane z powietrzem z bardzo dużą prędkością, wykorzystując do tego ciśnienie. To nowoczesna metoda, która stanowi alternatywę dla tradycyjnego piaskowania. Czyściwem, które wykorzystywane jest w tej metodzie, jest soda oczyszczona – stąd też pochodzi nazwa. Soda oczyszczona to nieorganiczny związek chemiczny, który rozpuszczalny jest w wodzie i pozostaje całkowicie bezpieczny dla człowieka i środowiska naturalnego. W trakcie sodowania nie dochodzi do uszkodzenia powierzchni czyszczonej, a przy tym nie wytwarza się pył. Sodowanie ile kosztuje? Jak jednak wygląda kwestia cennika? 

Co wpływa na cenę sodowania?

Sodowanie ile kosztuje?Na cenę sodowania wpływ ma głównie typ czyszczonej powierzchni. Co to oznacza? Powierzchnia czyszczonego materiału, jak i stopień zabrudzenia to dwa podstawowe czynniki, które decydują o cenie usługi. Równie ważny jest czas wykonywania usługi. Prosta, wygładzona powierzchnia nie wymaga wiele poświęceń, ale niestandardowe kształty, nierówności powierzchni powodują, że czas zabiegu znacząco się wydłuża. W związku z tym im większa i bardziej nieregularna powierzchnia, tym droższa jest usługa sodowania. To sprawia, że cena jest zawsze ustalana indywidualnie na podstawie konkretnego zlecenia. Wiele osób zastanawia się zatem, czy omawiana metoda czyszczenia jest opłacalnym rozwiązaniem. Tak, ze względu na skuteczność oraz szereg innych zalet metody. Po pierwsze jest bezpieczna dla czyszczonego materiału. Po drugie jest bezinwazyjna. Dzięki temu jest usługą najwyższej jakości, która przynosi wymierne i widoczne skutki. Jednocześnie elementy, które są czyszczone, są prawidłowo zabezpieczone. W ten sposób sodowanie obejmuje również takie obiekty jak zabytki architektonicznie, wrażliwą karoserię czy inne, delikatne, podatne na uszkodzenia przedmioty. Metoda jest w pełni bezpieczna, niezależnie od rodzaju czyszczonej powierzchni, nie powoduje zarysowań ani zwiększenia chropowatości powierzchni. To również wygodna metoda dla osób, które podejmują się jej profesjonalnego wykonywania. Co więcej, uznawana jest za metodę ekologiczną, ponieważ nie wywołuje skutków ubocznych dla środowiska, a pozostające po niej substancje są neutralne dla środowiska. Wszystkie te elementy sprawiają, że ostatecznie sodowanie należy uznać za opłacalną metodę czyszczenia. Za jej skutecznością przemawia również fakt, że do czyszczenia można użyć granulat o różnej wielkości. Po pierwsze sodę oczyszczoną, po drugie szkło granulowane. Dzięki temu można pozbyć się nawet niewielkich zabrudzeń.

Ile to kosztuje sodowanie?

Koszt sodowania może być różny. Na cenę wpływ ma przede wszystkim wielkość czyszczonej powierzchni,  jak i jej stopień zabrudzenia. Firmy ustalają jednak własny cennik, dlatego przed zamówieniem usługi, warto porównać oferty. Jeśli chodzi o powierzchnie drewniane koszt sodowania można wynosić od 40 do 120 zł za m2. Im mniejszy przedmiot, tym cena jest niższa. Cena spada również wraz z łatwością wykonania zadania. Kiedy najlepiej zastosować sodowanie? Specjaliści zgadzają się, że usługa doskonale sprawdza się w przypadku zabytków, jak i trudno dostępnych miejsc. Jednocześnie pozostaje dla nich bezpieczna, nie powoduje żadnych uszkodzeń ani skutków ubocznych.

Jakie są rodzaje sodowania?

Sodowanie może mieć aż kilka trybów pracy. Po pierwsze można wykonać sodowanie strumieniowo na sucho. Po drugie hydrodynamicznie w otoczce wodnej, a także innowacyjnie w wersji bezpyłowej w mixie wodnym. Najczęściej jednak wskazuje się na różnice w sodowaniu ze względu na rodzaj czyszczonego materiału. W związku z tym wyróżnia się sodowanie drewna. Zwykle czyszczenie dotyczy obiektów budowlanych takich jak kościoły, zabytki, ale także pomniki czy tarasy. Sodowanie budowlane dotyczy czyszczenia między innymi elewacji budynków. Pod strumieniem sody wymieszanej z powietrzem cząsteczki związku powodują odrywanie się nagromadzonego brudu. W ramach sodowania w budownictwie wykonywane jest również sodowanie cegły. To niezwykle dekoracyjny materiał, który cieszy się dużym zainteresowaniem w branży budowlanej. Niestety ze względu na właściwości absorbujące wodę, gromadzi również dużo brudu. Powszechnym zainteresowaniem cieszy się również sodowanie w motoryzacji. W ten sposób wykonuje się między innymi czyszczenie powłok lakierniczych, podzespołów i karoserii samochodowych. W odróżnieniu od piaskowania metoda nie wywołuje żadnych uszkodzeń czyszczonej powierzchni, nie zwiększa również jej chropowatości. Co więcej, nie powoduje nagrzewania ani zginania się materiału. Pozostaje bezpieczna dla aluminium, szyb i plastiku, a nawet gumowych elementów.

Podsumowując, sodowanie to w pełni bezpieczna i skuteczne metoda czyszczenia różnego rodzaju powierzchni. Wykorzystuje działanie sody oczyszczonej, która aplikowana jest pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób powoduje odrywanie się cząsteczek brudu i usuwanie zanieczyszczeń.