leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu : alkoholizm staje się coraz bardziej powszechny wśród społeczeństwa. To choroba, która może dotknąć każdego, bez względu na pochodzenie, wiek, płeć czy status materialny. Powstaje w wyniku wielu czynników, do których należą między innymi środowisko i odziedziczone geny. Zwykle zaczyna się od okazyjnego picia trunków ze znajomymi, podczas rodzinnych wizyt lub na imprezach integracyjnych. Choroba alkoholowa uznawana jest powszechnie za wolny wybór osoby uzależnionej, która w efekcie zostaje odrzucona i odizolowana. Leczenie alkoholizmu jest bardzo trudne, wymaga przede wszystkim woli pacjenta, wskazania mu odpowiedniej drogi i wsparcia bliskich osób w tym długim i wymagającym procesie.

Na czym polega alkoholizm?

Alkoholizm to choroba polegająca nie tylko na nadmiernym spożywaniu napojów alkoholowych, posiada także podłoże psychiczne. Ma ono zwykle o wiele mocniejszy wpływ na chorego, niż fizyczne przyzwyczajenie do przyjmowania etanolu. Jest schorzeniem pierwotnym – stanowi przyczynę powstawania innych chorób somatycznych i psychicznych. Przewlekłe, niemożliwe do pokonania w pojedynkę, prowadzące do śmierci. Towarzyszy mu stres, ból, często także agresja. Początek tej choroby zwykle jest ciężki do określenia. Istnieje bardzo cienka granica pomiędzy spożywaniem okazjonalnym, a chorobowym. Ma ona swój przebieg, składający się z fazy ostrzegawczej, krytycznej i chronicznej. Niektóre osoby przez długi czas mogą funkcjonować na pozór normalnie, odczuwając skutki dopiero po pewnym czasie. Alkoholizm to choroba chroniczna, czyli nieuleczalna. Stąd też wzięło się pojęcie trzeźwiejącego alkoholika (a nie wyleczonego). Jej koniec może nastąpić w dwojaki sposób: na skutek śmierci lub zaprzestania picia.

Objawy alkoholizmu

Osoby uzależnione od alkoholu zazwyczaj zaprzeczają pojawiającym się problemom. Najtrudniej jest z pełną świadomością przyznać się przed samym sobą do nałogu, choć jest to warunek konieczny do podjęcia skutecznej terapii. Jednymi z najczęstszych objawów alkoholizmu są: codzienne spożywanie alkoholu, brak kontroli nad przyjmowaną ilością, picie w samotności, zaniedbywanie obowiązków domowych i zawodowych, głód alkoholowy, stwierdzenie rosnącej tolerancji na spożywane substancje oraz fizjologiczne objawy stanu odstawienia, w tym stany lękowe, luki w pamięci, bezsenność i nerwowość. Jeśli zauważymy u siebie choć trzy z objawów i nie jesteśmy w stanie samodzielnie uporać się z problemem, powinniśmy zwrócić się do specjalisty leczenia alkoholizmu.

Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu  to długi, złożony proces, który wymaga podjęcia różnych środków. Trwa zazwyczaj od 18 do 24 miesięcy i powinien przebiegać pod opieką terapeuty. Rozpoczyna się od diagnozy i nazwania problemu, następnie chory uczestniczy w terapii indywidualnej i grupowej, pracuje także z najbliższym środowiskiem, w tym z rodziną. Pomocne jest także zapoznanie się z technikami relaksacyjnymi. Ważny jest też detoks, polegający na odtruwaniu organizmu. Wówczas istnieje możliwość wystąpienia dotkliwych objawów odstawiennych.

Leczenie alkoholizmu w https://osrodek-leczenia-uzaleznien.com.pl/ może odbywać się bez konieczności przebywania na oddziale odwykowym, jednak w ciężkich przypadkach hospitalizacja bywa konieczna. Proces może być wspomagany preparatami farmakologicznymi, które pomagają w zminimalizowaniu dotkliwych symptomów abstynencji. Niektóre stany zespołu abstynencyjnego, jak majaczenie, tendencje samobójcze czy padaczka są bezwzględnym wskazaniem do podjęcia leczenia w szpitalu. Konieczne jest uzupełnianie niedoborów elektrolitów u pacjenta oraz wsparcie psychologiczne. Kuracje prowadzone są przeważnie w nurcie poznawczo-behawioralnym. Uczęszczając na terapię grupową, chory może poznać historie innych osób, przybliżyć sobie ich problemy i zyskać jeszcze większą świadomość swojego nałogu oraz siłę, by z nim walczyć.

Uzależniona osoba pozostanie alkoholikiem do końca swojego życia, jednak może stać się niepijącym alkoholikiem. Po przejściu odwyku nie można spożyć nawet najmniejszej ilości alkoholu, gdyż nawet pralina czy łyżka syropu na kaszel z jego zawartością jest w stanie doprowadzić do powrotu do nałogu. Utrzymanie trzeźwości jest wielkim wyczynem, wymaga konsekwencji i często także asertywności. Dlatego też wskazane jest stałe uczestnictwo w spotkaniach grup AA, nawet po zakończonej kuracji odwykowej. Nałóg alkoholowy negatywnie oddziałuje nie tylko na osobę uzależnioną, lecz także na jej bliskich. Mogą stać się osobami współuzależnionymi – zaburzenie to także wymaga psychoterapii. Warto zastanowić się nad nią niezależnie od leczenia osoby uzależnionej.

Odbyte leczenie alkoholizmu – co dalej?

Leczenie alkoholizmu
Leczenie alkoholizmu

Przebyty odwyk alkoholowy to nie wszystko. Bezwzględnie, do końca życia chory musi pamiętać o tym, że już na zawsze pozostanie alkoholikiem. Podobnie, jak w przypadku rozpoczęcia leczenia, tak i po nim niezbędna jest świadomość dotycząca posiadanego problemu. Do utrzymania osiągniętych efektów należy więc trzymać się określonych zasad, by utrzymać je już na zawsze. Przede wszystkim trzeźwiejący alkoholik nie powinien kupować alkoholu, nawet w formie prezentu, i odmawiać wszystkim, którzy go częstują. Nie trzeba przy tym tłumaczyć swojej odmowy, jednak konieczne jest zachowanie asertywności. Pomocna będzie też rezygnacja z przebywania w miejscach, które mogą kojarzyć się z nałogiem i unikanie nietrzeźwych osób. Nieocenione zawsze będzie wsparcie osób bliskich, którymi należy się otaczać. Przy wizytach u specjalistów koniecznie należy poinformować lekarza o abstynencji – wówczas znajdzie zamienniki leków bez dodatku alkoholu. Tak samo należy zrezygnować z kosmetyków i produktów spożywczych, które w składzie mają tę substancję.