Manicure hybrydowy to ostatnio najpopularniejszy rodzaj malowania paznokci. Dawniej wykonywany był wyłącznie w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Dziś łatwo dostępne są zestawy zawierające wszystko czego potrzebujemy, aby samodzielnie wykonać taki manicure w domu. Nie musimy nawet posiadać specjalnej wiedzy i umiejętności. Na popularność domowych zabiegów wpływa też fakt, że cena takiego gotowego zestawu często wynosi mniej więcej tyle, ile trzeba zapłacić za dwa zabiegi w salonie, a więc jest to bardzo opłacalny zakup. Dlaczego lakier hybrydowy się marszczy? Na początek warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami wykonywania hybrydy oraz podstawowymi błędami początkujących osób.
Czego potrzebujemy do wykonania manicure hybrydowego w domu?
Tak jak zostało wspomniane wcześniej, na rynku dostępne są gotowe zestawy zawierające wszystkie potrzebne kosmetyki i akcesoria. Jeśli jednak chcemy skompletować go samodzielnie, warto wiedzieć czego będziemy potrzebować. Podstawowy zestaw powinien zawierać:
- bazę – służy do przygotowania płytki paznokcia na przyjęcie lakieru, zwiększa jego przyczepność i trwałość,
- lakieru hybrydowego w dowolnym kolorze,
- top zwykły lub no-wipe (który nie wymaga przemywania) – zwiększa trwałość samego lakieru i zapewnia wysoki połysk, a także zapobiega odpryskom,
- lampę LED lub UV do utwardzania lakieru – na rynku dostępne są zarówno małe jak i duże lampy o różnej mocy, dobieramy je w zależności od naszych potrzeb i budżetu,
- pilniki o różnej gradacji – służą do zdejmowania lakieru hybrydowego – do starcia wierzchniej warstwy topu,
- bloczki polerskie – do zmatowienia płytki paznokcia,
- aceton – do rozpuszczenia lakieru przy jego zdejmowaniu,
- cleaner – do odtłuszczenia płytki paznokcia przed aplikacją lakieru,
- waciki bezpyłowe – do rozprowadzenia cleanera na płytce,
- patyczki drewniane lub metalowe szpatułki do zdejmowania hybrydy i czyszczenia ewentualnych nierówności oraz odsuwania skórek.
Jeśli już potrafimy wykonać podstawowy manicure, możemy pokusić się o dodatki takie jak wzorki malowane pędzelkami, pyłki czy naklejki na paznokcie. Wszystkie podstawowe oraz bardziej rozbudowane akcesoria z łatwością kupimy w sklepie kosmetycznym online lub stacjonarnie.
Najczęściej popełniane błędy
Pomimo, że samodzielne wykonywanie manicure hybrydowego nie jest trudne, na początku możemy zmierzyć się z podstawowymi błędami. Warto już na początku je poznać, aby móc ich uniknąć. Najczęściej popełniane błędy na początku to:
- niewystarczające przygotowanie paznokcia – np. brak odtłuszczenia, nie odsunięcie skórek,
- zalewanie skórek bazą, lakierem lub topem,
- nakładanie zbyt grubych warstw – więcej nie znaczy lepiej,
- zbyt słaba moc lampy,
- niewłaściwe ułożenie dłoni w lampie – światło lampy musi z łatwością dochodzić równomiernie do wszystkich zakamarków paznokci,
- nieodpowiedni czas utwardzania – czas zależy od marki, koloru oraz mocy lampy,
- niezabezpieczenie zewnętrznych krawędzi paznokcia – będzie to skutkowało odpryskiwaniem lakieru,
- nieprawidłowe zdejmowanie hybrydy – piłowanie nie tylko topu, ale samej płytki paznokcia, co powoduje jej niszczenie.
Dlaczego lakier się marszczy
Marszczenie się lakieru wynika z podstawowego błędu początkujących osób, czyli nakładania zbyt grubej warstwy lakieru. Robimy tak z nadzieję na uzyskanie lepszego efektu i mocniejszego krycia. Dzieje się dokładnie odwrotnie, ponieważ taki lakier nie utwardzi się w całości. Światło z lampy zadziała tylko na wierzchnią warstwę tworząc z niej powłokę, ale nie będzie w stanie utwardzić tego, co pod spodem. W efekcie tworzą się nieestetyczne marszczenia, a manicure nie jest trwały. Z tego powodu należy pamiętać, że warto nałożyć więcej cienkich warstw, niż jedną czy dwie grube. Problem zbyt grubych warstw może wystąpić w szczególności przy kolorach, które są bardzo mocno napigmentowane. Wtedy należy zwrócić szczególną uwagę na nakładanie lakieru jak najcieniej jest to możliwe. Jeśli zauważymy marszczenie się lakieru, warto też zwrócić uwagę na czas utwardzania danego koloru, ponieważ mogą się one różnić w zależności od marki i koloru. Informację o czasie utwardzania możemy szukać w sklepie z artykułami do paznokci, w którym zakupiliśmy używane produktu. Innym powodem marszczenia się hybrydy może być zbyt niska moc naszej lampy. Tylko lampa o dobrej mocy będzie w stanie zapewnić wystarczające utwardzenie lakieru. Jeśli występuje u nas problem marszczeń, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na grubość nakładanych warstw, a jeśli to nie pomoże, to konieczna może się okazać wymiana lampy model o większej mocy.
Wykonywanie manicure hybrydowego samodzielnie jest zabiegiem prostym i pozwalającym na bardzo duże oszczędności. Warto jednak przed przystąpieniem do jego wykonywania zapoznać się z podstawowymi błędami, aby móc ich już na początku uniknąć. Jeśli występuje u nas marszczenie lakieru to należy zwrócić uwagę na nakładanie cienkich warstw lakieru, odpowiedni czas utwardzania oraz wystarczającą moc lampy do utwardzania. Najważniejszą rzeczą jest niepoddawanie się po pierwszej nieudanej próbie, ponieważ na początku należy poznać specyfikę produktów, z którymi mamy do czynienia, a następne zabiegi będą coraz łatwiejsze.