Zazwyczaj latem, ale coraz częściej również o innych porach roku, planując jakieś wydarzenie decydujemy się rozkładać namioty piknikowe. Wynajem ich jest tani i łatwo dostępny, są wiec ciekawą alternatywą dla tradycyjnych sal. Z jakich materiałów robi się namioty eventowe?
Z czego robi się stelaż namiotów?
Podstawą każdego namiotu eventowego jest oczywiście jego stelaż. Nieważne czy to namioty plenerowe, namioty sklepowe czy namioty na wesele. Wynajem żadnego z nich nie byłby możliwy, gdyby konstrukcja nie została oparta na solidnym stelażu.
Taki stelaż wykonuje się ze stali odpornej na rdzę – dzięki temu może on służyć długo i nie ulega szkodliwemu działaniu warunków atmosferycznych. Konstrukcja stelażu zależy od wielkości namiotu, jednak zawsze jest to solidny projekt, który bez problemu utrzyma ściany, dach, okna oraz podwieszane wewnątrz oświetlenie i elektronikę.
Z czego robi się pokrycia namiotów?
To, co widzimy na pierwszy rzut oka, to oczywiście pokrycie namiotu – jego dach oraz ściany. Wykonuje się go z grubego materiału PCV. Materiał taki posiada właściwości, które działają na naszą korzyść. Przede wszystkim jest nieprzemakalny. Nawet ulewa nie przedostanie się więc do wnętrza namiotu.
Materiał PCV, jeśli jest odpowiedniej grubości, jest także w stanie na jakiś czas zatrzymać ciepło lub klimat osiągnięty poprzez zamontowaną w namiocie klimatyzację.
Kolejną i równie ważną jego zaletą jest to, że jest to materiał stosunkowo lekki. Waży zdecydowanie mniej niż ściany wykonane na przykład z drewna lub blachy, nawet jeśli wykonamy je z takiej samej grubości płyt. Dzięki czemu takie namioty bardzo łatwo składa się, rozkłada oraz transportuje.
Z czego robi się parkiet namiotów?
Istnieją różne typy namiotów. Niektóre z nich nie mają podłoża – jest nim miejsce, w którym rozkładamy namiot. Może to być gleba, boisko, trawa, plac. Czasami takie rozwiązanie wystarcza, ale niestety nie zawsze.
Innym popularnym rozwiązaniem jest wyłożenie podłogi podobnym materiałem PCV, jaki kładziemy na jego dach i ściany. Materiał taki chroni obuwie gości przed zabrudzeniem, a do pewnego stopnia również stanowi ochronę dla podłoża. Jednak nie zawsze takie rozwiązanie się sprawdzi.
Często wraz z decyzją o namiocie pojawia się więc zapotrzebowanie na parkiety taneczne. Dzieje się przede wszystkim wtedy, gdy namiot ma posłużyć jako miejsce, w którym odbędzie się impreza związana z tańcem. Będą to przede wszystkim wesela, koncerty, dyskoteki.
Wypożyczalnia parkietów tanecznych to miejsce gdzie dostać możemy wysokiej jakości podłogi, które świetnie sprawdzą się jako podłoże do tańca. Taki parkiet jest bardzo solidny, nie rysuje się ani nie przemieszcza nawet jeśli użytkuje go jednocześnie bardzo wiele osób.
Parkiety takie zwykle wykonywane są z mieszanek materiałów, które pozwalają zagwarantować ich najwyższą trwałość i odporność na uszkodzenia. Będą to przede wszystkim materiały takie jak ABS, aluminium, PCV i drewno.
Z czego robi się okna namiotów?
Niektóre namioty, szczególnie jeśli są duże, wyposażone są dodatkowo w okna. Łatwo jednak domyślić się, że nie są to okna wykonane ze szklanych szyb. Szybę taką niezwykle trudno byłoby zamontować w płachcie PCV, poza tym nie byłoby to ani praktyczne, ani bezpieczne.
Szyby w namiotach wykonywane są zatem także z materiałów PCV, jednak zazwyczaj nieco cieńszych niż ściany i dachy. Dodatkową, dosyć zresztą oczywistą cechą tego materiału jest to, że jest on przezroczysty, dzięki czemu przypomina prawdziwą szklaną szybę.
Z czego robi się oświetlenie namiotów?
Istnieje co najmniej kilka sposobów na oświetlenie namiotów eventowych. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się lampiony, lecz tego typu oświetlenie z żywym ogniem nie jest zbyt bezpieczne i stanowi zagrożenie pożarowe. Jeśli stylistyka lampionów nam się podoba, dużo bezpieczniej będzie zakupić lampiony elektryczne, zasilane światłem ledowym.
Lampy ledowe ogólnie rzecz biorąc stanowią bardzo dobre rozwiązanie przy decyzji o oświetleniu namiotu. Co więcej dostępne są w bardzo różnej stylistyce, dzięki czemu bez problemu można dostosować je do charakteru wydarzenia. Możemy zdecydować się na klimatyczny ciąg świateł o ciepłym tonie, zwisający ze ścian i sufitu, jeśli zależy nam na przytulnej rodzinnej imprezie. Jeśli chodzi o oświetlenie warsztatów, zdecydujemy się raczej na jasne lampy przypominające światło dzienne.
Z czego robi się wyposażenie namiotów?
Pozostaje jeszcze kwestia wyposażenia naszego namiotu. Jeśli organizujemy w namiocie koncert, spotkanie autorskie lub wiec, może być konieczne wypożyczenie krzeseł. W zależności od rodzaju przedsięwzięcia potrzebować możemy także sceny, recepcji czy też baru. Wypożyczenie stołów i krzeseł będzie zaś konieczne gdy wyprawiamy w namiocie wesele lub komunią, albo podobną uroczystość związaną z podawaniem i spożywaniem posiłków. Stoły i krzesła będą potrzebne również jeśli pod namiotem prowadzimy wszelkiego rodzaju warsztaty.
Punktem wspólnym wszystkich tych przedmiotów jest to, że aby nadawały się do namiotu muszą być lekkie i łatwe w transporcie. Zazwyczaj będzie to więc wyposażenie wykonane z PCV, ewentualnie elementów drewnianych lub stalowych, które łatwo będzie można złożyć i rozłożyć.