Kawa Arabica skąd pochodzi i czym się charakteryzuje? Arabica to bardzo ceniona na światowym rynku kawa. Ma bogaty, pełen aromatów smak. Ponadto odznacza się niską zawartością kofeiny. Ten rodzaj kawy jest bardziej problematyczny w uprawie i nie tak odporny na choroby, jak inne gatunki. Właśnie dlatego jej cena jest wyższa od robusty. Pomimo tego, jej upraw na świecie jest najwięcej. Na jakość owoców kakaowca oraz smak kawy Arabiki wpływa wiele czynników. Można do nich zaliczyć jakość powietrza, stopień nasłonecznienia, ilość opadów, skład i jakość gleby oraz położenia plantacji.
Czym się odznaczają ziarna Arabiki?
Jej ziarna charakteryzują się podłużnym kształtem i zielonkawym zabarwieniem, ponadto są płaskie i mają bruzdę w kształcie litery s. Drzewka kawowca mają dosyć duże wymagania, jeśli chodzi o ich uprawę. Niestety są również delikatne, narażone na atak szkodników choroby oraz niekorzystne wpływy środowiska. Oprócz tego, ich uprawa nie jest zbyt wydajna, pomimo tego Arabica jest chętnie uprawiana, ze względu na swój wyjątkowy smak. Jest on łagodny, a zapach bardzo intensywny, niekiedy karmelowy, orzechowy czy czekoladowy, w zależności od położenia plantacji. Istotną cechą kawy Arabiki jest jej mała moc i nikła kwasowość. Można więc pić Arabicę w większej ilości, co jest dla wielu osób niewątpliwą zaletą. Arabica nie toleruje zbyt silnego nasłonecznienia. Ziarna zyskają na jakości wraz z wyższym położeniem uprawy.
Skąd pochodzi kawa Arabica?
Arabica pochodzi z Afryki, a dokładnie z Etiopii. To właśnie tam znajduje się bogactwo jej odmian. Według historyków, ziarna kawy zostały przewiezione z południowo-zachodniej Etiopii do Jemenu, a właśnie tam rozpoczęto jej nieprzerwaną uprawę. W XVII w uprawie przeważały gatunki Typica oraz Bourbon, które z Jemenu rozpoczęły swoją dalszą podróż. Kawowce dostały się do Indii, po czym do Indonezji, aż trafiły na wyspę Jawę. Kawowiec opuścił jednak wyspę, przedostając się do ogrodu botanicznego w Holandii. Kawa zaczęła być wówczas popularna w całej Europie. Następnie drzewko dotarło z Francji na Martynikę i w ten sposób doprowadziło to do spopularyzowania kawy także na kontynencie południowoamerykańskim. Najpopularniejsze gatunki kawowców to właśnie Typica i Bourbon. Dzięki nim dziś dostępnych jest wiele odmian kawy Arabica. Co ciekawe, gatunek krzewu Bourbon z Jemenu dotarł na wyspę Reunion, która wcześniej nazywała się właśnie Bourbon, dzięki czemu gatunek ten zawdzięcza swoją nazwę. Z krzewu Bourbon oraz Typica pochodzi większość odmian kaw Arabica w Brazylii. Z czasem doszło do zmiany genetycznej kawowców. Dzieje się tak, kiedy jedna odmiana Arabiki odznacza się cechami genetycznymi innego gatunku (zazwyczaj Robusty albo Liberyki). W latach XX doszło do rozmnożenia krzewów, stało się to na wyspie Timor. Wówczas dzięki połączeniu Arabiki z Robustą, powstała kolejna odmiana o nazwie Timor. Dzięki pewnym cechom genetycznym uzyskanym od Robusty odmiana ta była odporna na chorobę rdzę, która atakuje liście kawowca, po czym wyniszcza cały krzew. Dzięki kolejnym krzyżówkom Timor z odmianami Cattura i Villa Sarchwi powstały kolejne odmiany, czyli Catimor i Sarchimor. Na całym świecie istnieje wiele odmian i krzyżówek kawy, celem tego było odnalezienie odmiany wysoce odpornej na choroby. Najgroźniejszą chorobą jest rdza liści kawy, którą powoduje grzyb Hemileia vastatrix. Dopiero z końcem XX wieku udało się uzyskać odmiany odporne na chorobę, dzięki czemu wyeliminowany został problem z utratą roślin przez rdzę. Jednakże wraz z początkiem wieku XXI znowu choroba zaczęła atakować rośliny, których odporność wygasła. Według specjalistów duża ilość odmian z rodziny Timor Hybrid uodporniła się na rdzę. Grzyb ten jest największym wrogiem i problemem dzisiejszych plantatorów.
Zobacz również:
Jak wygląda uprawa tej wymagającej rośliny?
Arabica jest dosyć kosztowną kawą, a na jej cenę wpływa wiele czynników. Nie tylko jest to odmiana kawy o doskonałych walorach smakowych oraz zapachowych. Jej cena wynika również z bardzo wymagającej i trudnej uprawy krzewów kawowca. Aby otrzymać ziarna Arabiki, dzięki którym będzie można stworzyć ten aromatyczny napar, przede wszystkim niezbędny jest klimat o temperaturze do maksimum 30 stopni Celsjusza. Co ważne, temperatura nie może spaść poniżej 15 stopni. Ponadto w uprawie krzewów niezbędne są opady, które nie powinny przekraczać 1500 mm w ciągu roku. Z tego względu kawa Arabica doskonale rośnie właśnie w strefie tropikalnej oraz bardzo wysokich górach. Czas kwitnienia Arabiki wynosi 9 miesięcy, po upłynięciu tego okresu można zbierać owoce kawowca, czyli po prostu ziarna. Co ciekawe, ziarna importuje się jeszcze wtedy, kiedy są one zielone. A wszystko po to, aby podczas transportu nie utracić drogocennych walorów. W miejscu docelowym ziarna te poddawane są pewnym procesom obróbczym. Krzew kawowca kwitnie po każdej porze deszczowej, a więc kilka razy do roku. Kawa ta jest niezwykle trudna w uprawie, głównie przez to, że rośnie na bardzo stromych zboczach. Niestety jest również narażona na ataki szkodników, nie jest również odporna na choroby. Może więc dojść bardzo łatwo do zniszczenia plonów.