Domy opieki

Domy opieki

Domy opieki – w krajach rozwiniętych ludzie żyją coraz dłużej i cieszą się zdrowiem. Jednocześnie choroby takie jak Alzheimer czy Alzheimer nie są obce znacznemu obniżeniu tej jakości życia. Domy starców są popularne na Zachodzie, gdzie starsi ludzie przeżywają swoją starość szczęśliwie z pomocą lekarzy, pielęgniarek i wykwalifikowanego personelu.

Niestety w naszym kraju miejsca te często kojarzą się z samotnością, złym stanem zdrowia, porzuceniem przez członków rodziny. Skąd biorą się te stereotypy, jak możesz je zmienić i czy możesz szczęśliwie przeżywać starość?

Życie starszego człowieka jest szczęśliwe

Kilkadziesiąt lat temu Kabaret Starszych Panów śpiewał o szczęśliwym życiu starego człowieka. Coraz więcej osób starszych staje się żywym przykładem tego, że szczęście nie należy tylko do młodych. Społeczeństwo starzeje się i widzimy coraz więcej problemów z osobami starszymi. Chociaż ten wiek ma swoje wady, takie jak liczne choroby i niskie świadczenia emerytalne, wielu starszych osób potwierdza, że ​​można żyć satysfakcjonującym życiem. Wcześniej brakowało osób powyżej 60. lub 70. roku życia w przestrzeni filmowej czy kulturalnej. W dzisiejszych czasach pojawia się coraz więcej wybitnych ról seniorskich, a wybitni artyści nie odchodzą na emeryturę, ale nadal tworzą wybitne dzieła. Możemy również zauważyć zmiany w naszym własnym środowisku. Seniorzy wchodzą do szkół trzeciego wieku, wstępują do klubów i aktywnie uczestniczą w lokalnych społecznościach.

Odstygmatyzujemy też domy seniorów ze względu na zupełnie inne postrzeganie starości. To nie są smutne miejsca, w których nieudolni starzy ludzie czekają na własną śmierć. To zgubny mit, który przeraża zarówno seniorów, jak i rodziny, które nie chcą umieszczać seniorów w takich miejscach. Domy opieki to obecnie bardzo nowoczesne placówki, z pełną swobodą, stałą opieką medyczną nad osobami starszymi i bogatą ofertą rekreacyjną.

Wolne życie seniorów

Domy opieki
Domy opieki

Ośrodki seniora mieszkające w naszym kraju coraz bardziej przypominają amerykańską komedię, z którą się kojarzymy. Domy opieki mogą przybierać różne formy, ale w większości stawiają na pełną swobodę mieszkańców. Zapewnia stałą opiekę medyczną seniorom, a lekarze i pielęgniarki pomagają w nagłych wypadkach. Tymczasem seniorzy mają osobne pokoje, często z aneksami kuchennymi i łazienkami, które pozwalają im prowadzić normalne życie, jak dotychczas. Poza tym znajdzie w okolicy mnóstwo ludzi, z którymi dobrze się bawi. Wiele domów seniora jest również w pełni otwartych, a mieszkańcy nie mają problemu z opuszczeniem ośrodków.

Oczywiście jest to życie dla zdrowych ludzi, a inna historia dotyczy starszych osób z zaawansowaną demencją, chorobą Alzheimera lub innymi schorzeniami, które utrudniają im normalne codzienne życie. W tym przypadku jasne jest, że ładunek jest stale obserwowany. W każdej chwili taka osoba może po prostu zranić się, co często jest powodem decyzji o postawieniu osób starszych w centrum. Otrzymuje opiekę 24 godziny na dobę. Codzienna współpraca z lekarzami i fizjoterapeutami również pomaga poprawić stan zdrowia pacjentów. Zwykle dzięki ćwiczeniom jest w stanie dłużej zachować trzeźwość umysłu.

Codzienne atrakcje

Coraz więcej seniorów podejmuje samodzielnie decyzje o zamieszkaniu w domach opieki. Nie czują się bezpiecznie w domu i chcą stałej opieki. Jednocześnie nie chcą polegać na swoich dzieciach, więc wybierają ten rodzaj opieki. Dzięki temu zawsze byli niezależni i mogą podejmować własne decyzje, ale zawsze ktoś monitoruje ich stan. Przeprowadzka do takiego ośrodka oznacza również stały kontakt z osobami w Twoim wieku i potencjalnie spędzanie z nimi czasu. Seniorzy mają dostęp do świetlicy, w której mogą spędzać czas oglądając telewizję, rozmawiając, grając w karty, czy np. szydełkując. Wiele domów seniora oferuje również inne atrakcje dla mieszkańców. Na przykład starsi dorośli mają możliwość nauki tańca, co dla wielu jest powrotem do okresu dojrzewania i wcześniejszej sprawności. Późniejsze umiejętności można wykorzystać na imprezach tanecznych, które czasami się odbywają.

Oprócz usług medycznych w tych ośrodkach najważniejsza jest aktywność osób starszych. Dzięki temu dłużej pozostają w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, są chętni do życia i chętni do podejmowania nowych wyzwań. Wielu z nich również zdecydowało się spełnić swoje marzenia, gdyż seniorzy nie mają barier w nauce języków, podróżowaniu, a nawet uprawianiu sportów ekstremalnych. Przede wszystkim musimy rozebrać w głowie obraz starszego człowieka – starca z kotem, tkających wnuków. Służymy naszym babciom czy dziadkom w takim życiu, mówiąc im, żeby się nie przepracowywali i dbali o siebie. Co więcej, życie nie polega przecież na tym, że większość życia spędzasz w kolejkach do lekarza lub narzekając na coś – ludzie starsi mają prawo do szczęścia.