Ze względu na wciąż rosnące koszty ogrzewania, wiele osób szuka optymalnych, dobrych rozwiązań, które pozwolą na oszczędności. Nie wspominając już o szerokich korzyściach dla środowiska, które niesie ze sobą racjonalne, ekonomiczne zarządzanie energią. Domy kanadyjskie mogą być energooszczędnymi, tanimi w użytkowaniu budynkami, jednak wymaga to dobrego projektu, odpowiednich materiałów budowlanych oraz fachowców, którzy będę wiedzieć, jak montować poszczególne elementy. Warto zdawać sobie sprawę czym są „mostki cieplne”, jak powstają i gdzie ich szukać, ponieważ to one są odpowiedzialne za utratę większości energii cieplnej w domach kanadyjskich. Mostki cieplne w domach kanadyjskich – którędy ucieka ciepło?
Domy kanadyjskie – rodzaje mostków cieplnych?
„Mostki cieplne” to miejsca, przez które ciepło wydostaje się na zewnątrz. Jeśli nie zostaną wykryte, możemy z ich powodu zwiększyć zapotrzebowanie na ogrzewanie nawet o 20%, co przekłada się na dużo wyższe koszty ogrzewania. Z reguły mostki cieplne znajdziemy w przegrodach budowlanych.
Wyróżnić możemy trzy podstawowe typy mostków cieplnych:
Mostki konstrukcyjne: utrata ciepła powstaje poprzez zastosowanie nieodpowiednich materiałów izolacyjnych, które posiadają nieprzystające do reszty przegrody właściwości. Jeśli poszczególne warstwy nie współgrają ze sobą, może to powodować ucieczkę ciepłego powietrza, ponieważ izolacja nie będzie działać poprawnie. Mostki geometryczne: utrata ciepła wynika z nieodpowiedniej geometrii budynku. Jeśli powierzchnia zewnętrza jest znacząco większa niż wewnętrzna (najczęściej zdarza się to w narożnikach), może to prowadzić do ucieczki ciepła oraz powstawania zacieków przez skraplającą się wodę.
Mostki cieplne powstałe w wyniku błędów montażowych: w przypadku domów kanadyjskich, wszelkiego rodzaju niedociągnięcia, mogą wpłynąć na obniżenie właściwości izolacji cieplnej lub uczynić ją zupełnie bezużyteczną. Ściany w domach kanadyjskich są składane warstwowo. Pomyłka w kolejności warstw może doprowadzić do poważnych problemów, niekontrolowanej utraty ciepła i zawilgocenia ścian.
Domy kanadyjskie – organizacja przestrzeni
Wybór dobrej jakości materiałów budowlanych oraz porządny projekt domu drewnianego, jest bardzo ważny. Jednak nie jest to jedyna kwestia, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Inną ważną decyzją jest samo miejsce, gdzie ma stanąć nasz dom. Jeśli działka znajduje się przy lesie lub wzgórzu, to ukształtowanie terenu pełni funkcje dodatkowej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.
Najbardziej ekonomicznym kształtem budynku jest sześcian. Prosta konstrukcja pomaga w utrzymaniu ciepła. W przypadku bardziej oryginalnych projektów, możemy mieć do czynienia z większymi problemami z ogrzewaniem. Oczywiście nie oznacza to, że nie możemy nieco urozmaicić projektu. Powinniśmy jedynie mieć na uwadze różne czynniki, które mogą wpłynąć na utrzymanie ciepła w pomieszczeniach. Oczywistym miejscem utraty ciepła są okna. Nawet najlepsze okna nie są w stanie zapewnić takiej samej izolacji co ściana. Dlatego też, jeżeli zależy nam na oszczędności energii cieplnej, powinniśmy nie nadużywać szkła w naszym projekcie.
Domy kanadyjskie – gdzie szukać mostków termicznych?
Prędzej czy później, sami zauważymy mostki termiczne poprzez widoczne skraplanie się pary wodnej i powstawanie pleśni. Zanim tak się stanie, najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy nasz nowy dom nie posiada tego typu wad, jest termografia. Kamera termowizyjna bezbłędnie pokaże, gdzie znajdują się potencjalne mostki termiczne. Na kamerze kolor od zieleni do czerwieni pokazuje wzrost temperatury. Jeśli czerwień dostrzegamy na fragmentach zewnętrznych ścian, oznacza to, że w tych miejscach ulatnia się ciepło. Natomiast wewnątrz budynku, miejsca źle izolowane, przez które przenika zewnętrzne zimne powietrze, będą oznaczone na niebiesko (oznaczenie niskiej temperatury).
Typowymi miejscami, w których najczęściej pojawiają się problemy z mostkami cieplnymi są węzły konstrukcyjne i przegrody, w których stosuje się kilka różnych materiałów, np. warstwowa izolacja ścian. Istnieją też miejsca, w których całkowita eliminacja mostka cieplnego jest niemożliwa. Takim miejscem jest balkon. Połączenie płyty balkonu ze stropem zawsze powoduje stratę ciepła. Jedyne, co możemy zrobić, to zainwestować w dodatkową izolację cieplną w tym miejscu.
Miejscem, które z reguły nie jest ocieplone jest piwnica. Z tego względu jest częstą przyczyną utraty ciepła. Ściany piwnicy oraz strop powinny zostać ocieplona. Warto również zadbać o izolacje powstrzymującą wilgoć. Nie możemy również zapominać o dachu. Dach w domu kanadyjskim to jedno z miejsce, które często nie zostaje odpowiednio dobrze zabezpieczone przed wilgocią i niskimi temperaturami. Przez to często na poddaszu rozwija się pleśń. Nie powinniśmy oszczędzać na izolacji cieplnej w tym miejscu. Wręcz przeciwnie, powinna być jednym z najważniejszych punktów ujętych w projekcie naszego domu.