Notatki graficzne

Notatki graficzne

Notatki graficzne – definicja: konieczność czytania długich streszczeń lub komentarzy często uniemożliwia nam zapoznanie się z treścią. Dlatego coraz popularniejsza staje się dokumentacja graficzna, czyli dokumentacja wizualna wykorzystująca grafikę zamiast słów. Zapisy graficzne znajdują zastosowanie nie tylko w firmach, ale również w placówkach oświatowych czy konferencjach. Czym dokładnie jest i jak go używać?

Myślenie wizualne, czyli grafika zamiast słów

Notatki graficzne
Notatki graficzne

Zapis graficzny wykonywany przez graphic recordera ( np. Ania Staśkiewicz ) , jak sama nazwa wskazuje, jest próbą przedstawienia czegoś w formie graficznej, a nie tekstowej. Myślenie wizualne lub zapis wizualny nie skupia się na szczegółach, ale na pewnych ogólnych informacjach. Chodzi o to, aby w ciekawy, ale zwięzły sposób przedstawić to, co dzieje się na spotkaniach, konferencjach, a nawet zajęciach.

Nagrania graficzne są popularne za granicą, ale w Polsce ta metoda prezentacji informacji jest jeszcze w powijakach. Najczęściej korzystają z niego duże firmy działające w środowisku międzynarodowym. Korzystanie z nagrań wizualnych ma wiele zalet. Pomaga przedstawić podsumowanie w formie graficznej, co z pewnością sprawi, że więcej osób będzie chciało z niego skorzystać. Dzięki temu zarówno uczestnicy, jak i moderator spotkania mogą przypomnieć sobie i usystematyzować najważniejsze kwestie.

W zapisie graficznym pomijamy szczegóły – sami musimy się na nich skupić, podczas gdy ogólna mapa przypomina całe spotkanie lub spotkanie. To bardzo ważne, ponieważ często nie pamiętamy, jakie tematy były poruszane na początku, zwłaszcza gdy impreza trwa godzinami. Istnieją jednak pewne wady zapisów graficznych, z których główną jest to, że znalezienie osoby, która przygotuje mapę myśli, która będzie działać dla wszystkich, może być trudne.

Gdzie wykorzystujemy zapisy graficzne?

Nagrania wideo często wykorzystujemy na dużych imprezach i chcemy w jakiś sposób usystematyzować ich treść. Z tej metody korzystają głównie duże firmy, które na co dzień organizują różnego rodzaju spotkania z pracownikami czy kontrahentami. Dzięki zapisom graficznym możemy skupić się na sprawach, które uważamy za ważne, a resztę odłożyć na bok – przypomnimy sobie studiując mapy myśli. Notatki graficzne aniastaskiewicz.pl/graphic-recording/ coraz częściej pojawiają się również na spotkaniach, zwłaszcza tych trwających godzinami, a nawet dniami.

Natłok informacji nie pozwala nam efektywnie uczestniczyć we wszystkich spotkaniach, a za pomocą map myśli możemy zrozumieć, co działo się podczas poszczególnych spotkań. Świadomie, a czasem całkiem nieświadomie, zapisy graficzne wykorzystywane są w edukacji. Każdy z nas na pewno pamięta słynne mapy myśli, które przygotowywaliśmy w czasach szkolnych. Oczywiście ich jakość pozostawia wiele do życzenia pod względem estetycznym, a nawet merytorycznym. Jednak to właśnie na bazie tej mapy zrodził się pomysł zapisu graficznego. Chodzi o to, aby opracować tę mapę myśli tak, aby była jak najbardziej użyteczna.

Cechy dobrej grafiki

Jakie są cechy dobrej mapy, która przedstawia myślenie wizualne? Przede wszystkim jego autorzy nie zwrócili uwagi na piękne zdjęcia, czy w ogóle na estetykę projektu. Liczy się przekaz i treść, a nie forma nagrania. Często te mapy myśli bardziej przypominają dziecięce grafiki niż profesjonalnie przygotowane zapisy. Kiedy jednak przyjrzymy się ich zawartości, widzimy, że są one rzeczywiście cenne. Autorzy zdjęć powinni skupić się na ogólnych informacjach, a nie na szczegółach. Musi wydobyć najważniejsze treści ze spotkania lub prezentacji. Jednak przekaz musi być przekazany w prosty sposób – staramy się używać jak najmniej słów, zastępując je obrazami. Dzięki temu informacja dociera do wszystkich, nawet tych, którzy nie są zainteresowani czytaniem długich streszczeń.

Kto może tworzyć grafikę w zakresie myślenia wizualnego?

Problem z zapisem wizualnym https://www.robomotion.pl/graphic-recording-definicja/ polega na tym, że bardzo niewiele osób jest w stanie stworzyć wartościowe mapy myśli. Kto może podjąć się takiego zadania? Jako pierwsi przychodzą na myśl doświadczeni graficy, ale eksperci w tej dziedzinie niekoniecznie są zainteresowani tworzeniem zapisu wizualnego. Wymaga to nie tylko dobrych rąk, ale przede wszystkim umiejętności filtrowania informacji i wyciągania wniosków. Jest to praca wykonywana pod presją czasu i nie da się jej wcześniej przygotować. Jest to więc praca dla kogoś, kto przede wszystkim rozumie sztukę twórczą.

Obecnie w Polsce nie ma opracowań przygotowujących do jego wdrożenia. Tak naprawdę osoba zajmująca się zapisami graficznymi musi sama opanować więcej umiejętności. Ważne jest, aby pasjonować się nie tylko grafiką, ale także logiką, a nawet myśleniem abstrakcyjnym. W najbliższych latach prawdopodobnie rozwinie się w Polsce zapis graficzny, więc coraz więcej osób będzie tworzyło zapisy wizualne.

Ania Staśkiewicz graphic recorder
Ul. Szczecińska 1
70-00 Szczecin
601 955 604
www.aniastaskiewicz.pl