Ortopeda – co należy wiedzieć na jego temat jeszcze przed wizytą?

Ortopeda – co należy wiedzieć na jego temat jeszcze przed wizytą? Ortopeda – choć z oczywistych względów niewielu z nas chciałoby mieć z nim kontakt, często okazuje się to konieczne. Jest on specjalistą najbardziej kojarzony z wszelkiego rodzaju uszkodzeniami części ciała odpowiedzialnym za poruszanie się. Złamania kości, zwichnięcia nadgarstka czy skręcenia kostki to jednak nie wszystko, czym się zajmuje. Dzisiejsza medycyna niemal zmusiła go do świadczenia usług zdrowotnych w pełnym spektrum jego kwalifikacji. 

Czym tak właściwie zajmuje się ortopeda Szczecin?

Ogólnie rzecz biorąc, głównym zadaniem ortopedy Szczecin jest profilaktyka, a także diagnozowanie i leczenie wszelkiego rodzaju schorzeń oraz urazów narządu ruchu. Specjalista ten zakresem swojej wiedzy musi więc obejmować układ szkieletowy, mięśniowy oraz więzadłowo-stawowy, a także nerwowy w zakresie ściśle związanym właśnie z działaniem narządów ruchu. Jeżeli chodzi o konkretne dolegliwości, z którymi radzi sobie ten lekarz to choć jest ich wiele, do najczęściej występujących zaliczyć można między innymi:

  • urazy w postaci między innymi stłuczeń, zwichnięć, skręceń i złamań,
  • wady postawy, w tym popularną skoliozę, lordozę i kifozę;
  • wady wrodzone – zwłaszcza u malutkich dzieci, ale i u starszych, u których nie wykryto ich odpowiednio wcześnie;
  • choroby kręgosłupa, w tym dyskopatię, przepuklinę czy rwę kulszową;
  • zmiany przeciążeniowe wynikające ze zbytniego przeciążania mięśnia czy stawu – mowa między innymi o tak zwanym “łokciu tenisisty” czy “kolanie biegacza”;
  • choroby zapalne stawów i kości;
  • nowotwory kości.

Kiedy konieczna okazuje się wizyta u niego?

Mówiąc bardzo ogólnikowo, do kogoś takiego, jak ortopeda Szczecin, powinniśmy się udać w momencie, gdy cierpimy na jakiekolwiek bóle czy dolegliwości związane z narządami ruchu. Mowa tutaj nie tylko o mięśniach, ścięgnach czy stawach, ale też chociażby o kręgosłupie. Jeżeli cierpimy na tego typu ból, zwłaszcza połączony z obrzękiem albo zapaleniem, możemy się spodziewać, że to właśnie ortopeda jest osobą, do której powinniśmy się udać.

Ortopeda Szczecin radzi sobie jednak nie tylko z bólem i zapaleniami, ale także – jak już wcześniej wspomnieliśmy – z wszelkiego rodzaju urazami. Dlatego też powinien być pierwszą osobą, do której skierujemy się po poważniejszym wypadku. Wizyta u ortopedy jest też polecana, a nawet wręcz konieczna w przypadku narodzin naszego dziecka. Jeżeli dokonamy jej tak wcześnie, jak tylko się da, będziemy mogli wykryć wady wrodzone – w momencie, gdy będzie to dokonane odpowiednio wcześnie, będziemy mieli możliwość ich korekty prowadzącej do całkowitego pozbycia się ich. Nawet jeśli nie będziemy mieli do czynienia z wadami, ortopeda dokładnie sprawdzi, czy cały szkielet i układ kostny dziecka, a także mięśnie i stawy rozwijają się w sposób prawidłowy. Tutaj swoje zastosowanie zdecydowanie ma teoria “lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Rzeczywiście, wczesna wizyta jest w stanie zapobiec konieczności kosztownego, długotrwałego i żmudnego leczenia w przyszłości.

Pierwsze badanie – czego się spodziewać?

Wybierając się do ortopedy szczecińskiego na naszą pierwszą wizytę możemy się spodziewać, że w jej trakcie nie zostanie przeprowadzony żaden poważniejszy zabieg ortopedyczny w Ortho Expert (chyba że mamy do czynienia z urazem wymagającym jak najszybszego działania). Zazwyczaj wygląda to tak, że ortopeda prowadzący nasz przypadek najpierw dokonuje dokładnego wywiadu, pytając między innymi o do tej pory doznane urazy czy styl życia, jaki prowadzimy. W przypadku tych pierwszych na pewno przyda nam się dokładna ich dokumentacja, jeżeli takową posiadam.

Rutynowe okazuje się tutaj zbadanie kręgosłupa oraz całego szkieletu, które pozwoli ocenić, czy mamy jakąkolwiek wadę postawy albo zwyrodnienia. Kręgosłup jest na tyle ważną częścią układu kostnego, że często jest w stanie oddziaływać na całe nasze ciało. Podobnie jest zresztą ze stawami, których ruchomość, stabilność i położenie jest badane w czasie pierwszej wizyty. To wszystko złożone do kupy pozwala ortopedzie opracować dokładny plan działania na dalsze etapy radzenia sobie z naszym konkretnym schorzeniem.

Podsumowanie

ortopeda SzczecinChoć do niedawna rola ortopedy we współczesnej medycynie sprowadzała się wyłącznie do diagnozowania i leczenia wad postawy u najmłodszych, rozwój świata medycznego sprawił, że ta specjalizacja jest teraz o wiele bardziej szanowana. Zwłaszcza, że zakres jej działania jest o wiele większy, niż było to wcześniej. Właśnie dlatego konieczne jest posiadanie świadomości co do tego, z jakimi dolegliwościami radzi sobie ten specjalista – przede wszystkim po to, żeby wiedzieć, że to właśnie do niego powinniśmy się udać w przypadku ich wystąpienia. Pamiętajmy jednak, że aby skorzystać z usług ortopedy z https://ortho-expert.pl/lekarze/ w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia konieczne będzie posiadanie skierowania, wystawionego zazwyczaj przez lekarza rodzinnego po dokonaniu pierwszej diagnozy i rzeczywiście utożsamieniu dolegliwości z narządami, za których leczenie odpowiedzialny jest właśnie ortopeda Szczecin.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl